wtorek, 28 czerwca, 2022
Strona głównaInne10 sposobów na niegrzeczność ze strony innych osób

10 sposobów na niegrzeczność ze strony innych osób

10 skutecznych sposobów inteligentnych ludzi na radzenie sobie z nieuprzejmymi ludźmi

Może nie są tak naprawdę niegrzeczną osobą, może są zestresowaną osobą, która jest niegrzeczna. Jeśli kiedykolwiek jeździłeś w ruchu w godzinach szczytu lub przedzierałeś się przez zatłoczony sklep, wiesz aż za dobrze, że niegrzeczni ludzie są wszędzie. Niezależnie od tego, czy jest to obraźliwy komentarz, czy lekceważąca postawa, niegrzeczność jest wszechobecna. Zbyt często ta negatywność nas zalewa.

Nie możesz kontrolować czyjegoś zachowania, ale nie chcesz być sprowokowany czyjąś nieuprzejmą postawą. Więc co robisz? W konfrontacji z toksycznym zachowaniem, niezależnie od tego, czy pochodzi od zgryźliwego nieznajomego, zrzędliwego współpracownika czy zgryźliwego przyjaciela, oto kilka wypróbowanych i prawdziwych metod, których używają mądrzy ludzie, aby skutecznie sobie z tym poradzić.

Uświadom sobie, że grubiaństwo nie jest niczym nowym

Niegrzeczność wydaje się być częścią ludzkiej natury. Narzekaliśmy na to od zarania dziejów — Platon słynnie narzekał na brak szacunku i źle wychowaną młodzież. Niegrzeczne zachowanie może łatwo stać się nawykiem wielu ludzi. Często po prostu pomijamy lub zapominamy o znaczeniu okazywania innym życzliwości, współczucia i zrozumienia.

Niegrzeczne zachowanie jest zaraźliwe: ma tendencję do wywoływania bardziej negatywnych zachowań. Ale jeśli widzimy, że te negatywne zachowania ograniczają naszą produktywność, szczęście i zdrowie, możemy uznać, jak ważne jest położenie kresu takiemu postępowaniu. Niegrzeczność nie jest niczym nowym, ale to nie znaczy, że musimy kontynuować cykl niegrzeczności.

Zatrzymaj spiralę chamstwa

Niegrzeczne zachowanie może rozprzestrzeniać się jak choroba, jeśli na to pozwolisz. Jeden akt niegrzeczności może łatwo potoczyć się spiralą i wywołać inne akty niegrzeczności, wywołując nieprzyjemne nastroje i złe zachowanie. Łatwo zobaczyć, jak to się dzieje.

Niegrzeczny kierowca jedzie przed tobą w drodze do pracy, powodując, że czujesz się zirytowany i sfrustrowany. Wyrzucasz te negatywne uczucia na swoich kolegów z biura, kiedy zauważasz, że rzucasz się na współpracowników bez prawdziwego powodu. Twoi współpracownicy, czując się zirytowani, są wtedy zrzędliwi i niegrzeczni wobec innych. I tak to się dzieje. Masz to w mocy, by zatrzymać ten cykl chamstwa. Przy odrobinie empatii możesz rozbroić niegrzeczność życzliwością.

Znajdź sposób na wyciszenie

Dobrym pomysłem na poradzenie sobie z negatywnymi emocjami jest również znalezienie sposobu na wyciszenie. Osoby, które mają problem z niegrzecznością mogą wypróbować medytacji lub bardziej standardowych sposobów – jak czytanie książek czy gry wideo. W poniższej tabeli porównujemy te sposoby, aby dać Wam szansę na skorzystanie z najlepszego sposobu.

Sposób na relaks Czy trudno się wkręcić? Czy zawsze działa? Ile czasu wystarczy na uspokojenie się?
Gry wideo Nie To zależy od rodzaju gier (gry oparte na rywalizacji nie sprzyjają relaksowi) 30-60 minut
Czytanie książek Nie Tak, o ile temat książki nie jest przygnębiający/irytujący 30-60 minut
Medytacja Nie Tak, relaks jest celem medytacji 15-30 minut

 

Każdy z nas ma swój sprawdzony sposób na relaks. Najważniejsze to wybrać to, co działa na nas najlepiej. Jeśli jednak chcemy czegoś nowego, medytacja, książki i gry wideo zadziałają na nas w świetny sposób. Jako że w przypadku gier ważne jest wybranie relaksującego gatunku, polecamy gry hazardowe za darmo 77777. Takie automaty skonstruowane są w sposób, w który nie da się przegrać. Gracz jedynie zyskuje poprzez zabawę przy efektownych animacjach i ciekawych funkcjach bonusowych. Pod podanym linkiem znajdziecie najbardziej interesujące gry online za darmo, które dają dużo zabawy i jednocześnie relaksują.

Nie bierz grubiaństwa do siebie

Pierwszym krokiem do zatrzymania cyklu niegrzeczności jest zaprzestanie przyjmowania niegrzecznego zachowania do siebie. Wszyscy mamy złe dni, kiedy świat wydaje się nas dobijać. To wszystko jest zbyt kuszące, aby wynieść to na świat, co tak naprawdę oznacza przerzucenie złych emocji na osobę najbliższą.

Przydarza się to każdemu z nas, więc uświadomienie sobie, że osoba obrażająca może po prostu mieć zły dzień, może pozwolić spojrzeć na sprawy z innej perspektywy. Mogą mieć do czynienia z czymś trudnym, kiedy akurat trafiłeś na ich linię ognia. Często możesz przerwać krąg niegrzeczności, unikając reagowania na złe zachowanie własną negatywnością.

Reaguj na niegrzeczność z życzliwością

Nie pozwól, aby niegrzeczna osoba spowodowała, że ​​odpowiesz więcej tego samego. Spróbuj czegoś zaskakującego. Jednym z najlepszych sposobów na rozładowanie niegrzecznego i negatywnego zachowania jest bycie:

  • przyjaznym;
  • uśmiechniętym;
  • pozytywnym;
  • wesołym;
  • chętnym do pomocy.

Daje to drugiej osobie szansę na uspokojenie się i dostosowanie swojego zachowania do Twojego. Życzliwość może być wspaniałym antidotum na grubiaństwo. Okazywanie życzliwości komuś, kto jest niemiły lub obraża innych, może być niezwykle trudne. Ale dając spokojny i dobrze wychowany przykład, możesz zachęcić ich do podążania za twoim przykładem. Jeśli to nie zadziała, możesz być dumny, wiedząc, że nie obniżyłeś swoich standardów ani nie dodałeś do miksu własnego niegrzecznego zachowania. Zamiast tego zachowałeś spokój.

Używaj humoru, aby rozładować emocje

Niegrzeczna i trudna osoba może wywołać napięcie i niepokój w sobie i u wszystkich wokół. Pamiętaj, że prawdopodobnie są niegrzeczni, ponieważ są źli lub zdenerwowani czymś, przez co przechodzą. Humor może odwrócić uwagę i przełamać napięcie, pozwalając wszystkim się z tego śmiać.

Możesz to zrobić, znajdując sposób na śmianie się z typowej sytuacji lub żartując ze wspólnego doświadczenia, do którego wszyscy możecie się odnieść. Samooceniający się humor może być również rozbrajający. Znalezienie sposobu na odrobinę lekkości, gdy ktoś czuje się nieswojo, może być właśnie tym, co pomoże wszystkim nacisnąć przycisk resetowania i zacząć od nowa z lepszą nutą.

Wypomnij osobie jej zachowanie

Inną taktyką mającą na celu powstrzymanie spirali niegrzeczności jest po prostu wykrzyczenie im ich zachowania i poproszenie ich, aby przestali. Jeśli ktoś, od kogo nie możesz uciec, jest wobec ciebie niegrzeczny, musisz bezpośrednio rozwiązać ten problem. Nie ma potrzeby, abyś znosił ciągłe nadużycia. Nigdy nie powinieneś pozwalać nikomu traktować cię w sposób lekceważący.

Porozmawiaj o tym, co się dzieje. Czy dana osoba zdaje sobie sprawę, jak szkodliwe są dla Ciebie jej działania? Być może dana osoba nie zdaje sobie sprawy, jak jest niegrzeczna. Uświadomienie tej osobie daje jej szansę na przeprosiny i spróbowanie bycia bardziej uprzejmym.

Nie eskaluj

Kiedy ktoś cię denerwuje, twoim pierwszym odruchem może być odwet. Pamiętaj jednak, że zawsze (i tylko) masz nad sobą kontrolę. Nie wpadaj w szał i nie dramatyzuj. Aby nie pogorszyć sytuacji:

  • zachowaj spokój;
  • nie krzycz;
  • spróbuj rozmawiać;
  • spróbuj przemilczeć sprawę (przynajmniej na dany moment).

Bez względu na to, jak zachowuje się inna osoba, jesteś właścicielem swojego zachowania, tak jak ona swojego. Zachowaj spokój. Weź głęboki oddech i daj sobie spokój, jeśli ktoś cię zdenerwował. Pamiętaj, że nie musisz schylać się do ich poziomu, a zrobienie tego prawdopodobnie tylko pogorszy sytuację. Utrzymaj swoją godność i wznieś się ponad zmagania. Możesz też spróbować poprawić sytuację.

Okazuj empatię i współczucie

Okazywanie empatii wymaga, abyś spróbował zrozumieć, dlaczego dana osoba jest niegrzeczna. Być może ta osoba ma do czynienia z trudną sytuacją w życiu osobistym lub czuje się przytłoczona terminami, które piętrzą się w pracy. Jeśli znajdziesz sposób, aby pokazać, że rozumiesz i troszczysz się o nich oraz o to, przez co przechodzą, poczują się bardziej związani i mniej samotni w swoich zmaganiach.

Jeśli wiesz, że ktoś przeżywa trudny okres, daj mu znać, że rozumiesz. Nie osądzaj ich za to, że mają zły dzień lub rzucają się na innych. Możesz znaleźć sposób, by wspomnieć, że też miałeś ciężkie dni i możesz odnieść się do tego, jak się czuje dana osoba. Jeśli ktoś ma chwilową utratę manier, może to pomóc tej osobie uświadomić sobie swoje negatywne zachowanie. Jeśli osoba staje się bardziej zła, odpuść. Nic nie możesz zrobić, aby zmusić kogoś do zachowania.

Bądź dobrym wzorem do naśladowania

Ludzie mają wszelkiego rodzaju ukryte motywy, by postępować tak, jak oni. Zrozum, że niektórzy ludzie używają niegrzecznego zachowania jako sposobu na okazanie dominacji lub okazanie władzy. Mogą próbować sprowokować reakcję i sprawić, że będziesz wyglądać źle. Nie pozwól im mieć satysfakcji widząc, jak się złościsz. Będąc dobrym wzorem do naśladowania i traktując wszystkich uczciwie, życzliwie i z empatią, wykazujesz zachowanie, jakiego oczekujesz od osób wokół ciebie. Jeśli nie mogą w zamian pokazać ci tego samego poziomu uprzejmości, być może nadszedł czas, aby pozyskać pomoc innych.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POPULARNE

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x