„Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki” – recenzja

Reportaż o pierwszych polskich informatyczkach, programistkach, kobietach, których praca stanowiła początki jednej z najważniejszych branż współczesnego świata. Książka ukazała się w serii Nie-fikcja Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Od pierwszych rozdziałów widać mrówczą pracę autorki książki — Karoliny Wasielewskiej. Niezwykle pracochłonne było równie poszukiwanie bohaterek, które dzielą się swoimi historiami, lecz także szczegółowy research dotyczący samej historii informatyki w Polsce. Branża IT powszechnie kojarzona jest z postępem i nowoczesnością. Z książki dowiadujemy się, do czego komputery wykorzystywane były w czasach PRL i jaką rolę w ówczesnym świecie pełniła informatyka. Zatem de facto książka stanowi dwa reportaże — opowieść oczami pracujących w branży Pań oraz faktograficzne przedstawienie dziedziny. Szczególnie ta druga kwestia jest bardzo pomocna, gdy chcemy poznać informatyczny świat, nie mając z nim do czynienia w praktyce. Niemniej jednak mnogość faktów i zdarzeń może utrudnić lekturę.

Choć wydźwięk reportażu jest feministyczny, absolutnie nie można zarzucić autorce stronniczości lub dopasowywania przekazywanych faktów pod określoną tezę. W wielu miejscach głos jest wyraźnie przekazywany bohaterkom, które przedstawiają własne punkty widzenia na temat branży i wykonywanej pracy.

Książkę wzbogacają zdjęcia bohaterek i bohaterów, archiwalia i fotografie wykorzystywanego dawniej sprzętu komputerowego.

O historii świata przedstawianej z punktu widzenia kobiet i ich roli w społeczeństwie mówi się często jako o brakującej połowie dziejów świata. Książka Cyfrodziewczyny odkłamuje mit zmaskunalizowanej branży IT oraz wskazuje na obecne proporcje w zatrudnieniu kobiet w branży, oraz ich sytuacji na rynku pracy. Podczas lektury nasunęły mi się skojarzenia z filmem Ukryte działania ukazującym losy Afroamerykanek pracujących w NASA i biorących czynny udział w przygotowaniu lotu na księżyc. Natomiast w omawianym reportażu poznajemy kobiety, które dzięki swojej pracy zrewolucjonizowały polską (i nie tylko!) informatykę. Polecam ten reportaż wszystkim, którzy poszukują właściwej drogi dla siebie — przeczytamy tu wiele o samorealizacji, partnerstwie, a także odwadze zmieniania siebie i otoczenia.

Muzeolog, kulturoznawca, historyk sztuki (in spe). Najchętniej czyta literaturę faktu, a gdy nie czyta to ogląda - na ekranie, scenie czy wystawie.
0
Would love your thoughts, please comment.x