„Na ostrym ogniu” – recenzja książki Elizabeth Acevedo

Na ostrym ogniu to powieść z gatunku literatury young adult opisująca losy Emoni Santiago – licealistki obdarzonej wyjątkowym talentem kulinarnym. Książkę wydało Feeria Young.

Główna bohaterka, Emoni Santiago, stara się pogodzić obowiązki szkolne, pracę w barze szybkiej obsługi oraz uczęszczanie na wymarzone zajęcia dodatkowe z wychowywaniem dwuletniej córki. We wszystkim wspiera ją babcia. Cechą wyróżniającą Emoni jest talent oraz pasja gotowania i tworzenia nowych dań. Gdy na szkolnych warsztatach ze sztuki kulinarnej pojawia się możliwość wyjazdu do Hiszpanii w celu zdobycia doświadczenia, bohaterka staje przed dylematem — czy postawić na pierwszym miejscu córkę, czy własne ambicje. Problematyczna staje się dla niej także nowa relacja z poznanym na zajęciach Malachim.

W powieści świetne przedstawiono klimat, w którym rozgrywają się poszczególne sceny. Kiedy bohaterowie przygotowują kolejne specjały w swoich kuchniach, niemal jesteśmy w stanie poczuć ich zapach. Ciekawym zabiegiem jest to, że każda z sekwencji zaczyna się od przepisu, który można wykorzystać we własnej kuchni. Historia opowiadana jest w sposób optymistyczny, niemniej jednak w wielu punktach zaskakiwało mnie, jak bardzo dojrzale przedstawiono postacie nastolatków. W kilku momentach miałam wrażenie, że autorka zapomina, na jakim etapie życia znajduje się przedstawiona przez nią postać, co sprawia, że niektóre jej zachowania stają się nierealistyczne. Nieco zbyt przesłodzone są także niektóre rozwiązania.

Książka napisana jest w lekkim, obyczajowym stylu. Został w niej przedstawiony cały wachlarz nastrojów towarzyszący postaciom. Wartość dodaną powieści stanowią dość rzadko poruszane w jej gatunku wątki – nastoletniego macierzyństwa oraz zróżnicowanie etniczne amerykańskiego miasta. Na szczególne podkreślenie zasługuje pierwszy z wymienionych, gdyż obrazuje jaki wpływ na życie młodego człowieka mają podejmowane przez niego decyzje i ile determinacji wymaga spełnienie swoich planów przy jednoczesnym dbaniu o potrzeby dziecka. Nie zabrakło tutaj przedstawienia trudu i wątpliwości, z jakimi boryka się młoda matka.

Książka Elizabeth Acevedo to świetna pozycja na leniwe, letnie wieczory. Pozwala przeniknąć nam do świata bohaterów, w którym proza życia przeplata się z zapachem dań wyczarowanych przez Emoni Santiago.

 

Muzeolog, kulturoznawca, historyk sztuki (in spe). Najchętniej czyta literaturę faktu, a gdy nie czyta to ogląda - na ekranie, scenie czy wystawie.
0
Would love your thoughts, please comment.x