Pele: rekordowe osiągnięcia legendy futbolu

Pele - serial
Pele - fot. Netflix

Pele, właściwie Edson Arantes do Nascimento, urodził się 23 października 1940 roku w Tres Coracoes w Brazylii. Był jednym z największych i najsłynniejszych piłkarzy w historii futbolu, choć wiele jego rekordów życiowych jest dziś kwestionowanych przez historyków piłki nożnej. Cóż, taki to już przywilej wielkich sportowców, których ego często sięga gwiazd. Zmarł niespełna miesiąc temu, 29 grudnia, w wieku 82 lat. Rzućmy okiem na jego rekordowe osiągnięcia na boiskach.

Najmłodszy zdobywca Pucharu Świata

Kiedy Pele został wybrany przez Brazylię na Mistrzostwa Świata w 1958 roku, w wieku 17 lat stał się najmłodszym graczem reprezentacji. Kiedy rozpoczął trzeci mecz grupowy Brazylii, stał się najmłodszym zawodnikiem, który zagrał na Mistrzostwach Świata. W sumie od 1958 roku na Mistrzostwach Świata pojawiło się czterech zawodników młodszych od Pelego, ale żaden z nich nie wygrał turnieju, ani nawet nie dotarł do półfinału. Pele miał zaledwie 17 lat i 249 dni, gdy wystąpił w barwach Brazylii w finale Pucharu Świata w 1958 roku przeciwko Szwecji, stając się tym samym najmłodszym piłkarzem, który wystąpił w finale PŚ. W dodatku strzelił bramkę w finale, w którym Brazylia pokonała gospodarzy turnieju 5-2, stając się przy okazji najmłodszym graczem z golem w meczu finałowym

Rekordowy strzelec w Brazylii

Pele zdobył 95 bramek w 114 meczach dla Brazylii, a 77 bramek z 92 oficjalnych spotkań, które zostały uznane przez FIFA. Tylko te w oficjalnie uznanych meczach liczą się w księgach rekordów, ale 77 bramek to wciąż wystarczająco dużo. Od tamtej pory Romario zdobył 55 bramek w 70 meczach dla Brazylii, natomiast Ronaldo Luis Nazario de Lima zdobył 62 bramki w 98 meczach. Oznacza to również, że Pele ma najlepszy współczynnik bramek na mecz, 0,84 bramki na mecz, spośród wszystkich dziesięciu czołowych strzelców reprezentacji Brazylii.

Najwięcej asyst w Pucharze Świata

Jest to właściwie podwójny rekord, ponieważ Pele posiada najwięcej asyst w historii Pucharu Świata jako turnieju, a także najwięcej asyst w jednym finale Pucharu Świata. W sumie Brazylijczyk zanotował 10 asyst podczas finałów Mistrzostw Świata, z czego 7 podczas Mistrzostw Świata w 1970 roku. Dziś legalni bukmacherzy pozwalają na wytypowanie zawodnika z najwyższa liczbą asyst w większości wydarzeń piłkarskich i z pewnością kursy na Pele byłyby przyzwoite.

Najwięcej trofeów Pucharu Świata

Wygrać dwa razy to niezwykle rzadkie osiągnięcie. Udało się to zaledwie 20 graczom w historii tego sportu. Trzy razy po puchar sięgnął tylko… No właśnie, kto? Nie będzie to trudna zagadka.  Oczywiście Pele. Brazylijska legenda zdobyła Puchar Świata w 1958, 1962 i 1970 roku. Tylko dwóch graczy wygrało dwa Puchary Świata od 1970 roku. Pobicie tego rekordu będzie wymagało od kolejnego śmiałka graczy ogromnego wysiłku.

Najwięcej Ballon d’Ors

W 2016 francuscy redaktorzy postanowili wykonać symulację i przeanalizowali, kto wygrałby najbardziej prestiżową indywidualną nagrodę w piłce nożnej, gdyby była to nagroda globalna od momentu jej powstania. Wśród 12 nowych zwycięzców znaleźli się Romario, Mario Kempes, Garrincha, dwukrotnie Diego Maradona i siedmiokrotnie Pele. Siedmiu różnych piłkarzy zdobyło Złotą Piłkę w latach 1958, 1959, 1960, 1961, 1963, 1964 i 1970, czyli w siedmiu latach, w których Pele został wybrany na niedoszłego nowego zwycięzcę.

Najmłodszy hat-trick Mistrzostw Świata

Ach, cudowny hat-trick Pelego z 1958 roku w Pucharze Świata! Pele rozpoczął Mistrzostwa Świata w 1958 roku z kontuzją, co oznacza, że zadebiutował w turnieju dopiero w ostatnim meczu grupowym Brazylii przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Nie strzelił bramki, ale asystował przy golu Vavy, co wystarczyło, by zachował miejsce w składzie na ćwierćfinał. Doskonałą formę pokazał jednak w półfinale. W meczu z doskonałą drużyną Francji Pele zdobył w 23 minucie hat-tricka. To uczyniło go najmłodszym graczem, który zdobył hat-tricka na Mistrzostwach Świata. Rekord ten do dziś pozostaje niepobity.

0
Would love your thoughts, please comment.x