“Po żalu radość…” – Dlaczego warto sięgnąć po wiersze Ignacego Krasickiego?

Ignacy Krasicki, prekursor polskiej powieści, wybitny poeta, jeden z czołowych twórców epoki oświecenia. Jego ponadczasowa twórczość do dziś chętnie jest przytaczana i poddawana interpretacji.

Do moich rąk w ostatnim czasie trafiła książka Bajki i przypowieści. Wydanie polsko-angielskie, która zawiera przypowieści biskupa warmińskiego – obserwatora rzeczywistości. 

Poeta dostrzegał wady w swoich rodakach. Wytykał im je w sposób taktowny. Wszystkie jego dzieła mają charakter ponadczasowy, forma pozostaje prosta i niepozbawiona wdzięku.  

Każda linijka starannie przemyślana 

Każdy wiersz stworzony przez Ignacego Krasickiego przejawia niezwykły kunszt poetycki. Jego dzieła są dopracowane w najmniejszym szczególe. Warto zwrócić uwagę, chociażby na rymy czy dobór słów i metafor. 

Dla przykładu w utworze Potok i rzeka dochodzi do krótkiej wymiany zdań między tytułowymi bohaterami.

Nim zejdą porankowe zorza, 

Ty prędko, ja pomału wpadniemy do morza. 

W życiu nie zawsze liczy się szybkość, co wielokrotnie słyszymy. Ważny jest efekt końcowy. Doprowadzenie do osiągnięcia celu. Gdyby jeszcze bardziej się zagłębić,  to można dostrzec, że potokiem może być na przykład nastolatek, który podejmuje decyzje impulsywnie, pod wpływem chwili, a rzeką ktoś starszy, doświadczony, rozważny i mądry. 

Ponadczasowe wartości 

Wszystkie wiersze znajdujące się w książce Bajki i przypowieści zostały napisane w XVIII wieku. Jego twórczość jest nieprzemijalna. Skłania każdego, kto po nią sięga do refleksji. Często stanowi także punkt wyjścia do przemyśleń na temat własnych wartości i sposobu życia. To, w jaki sposób odbiorca interpretuje wiersz jest oczywiście indywidualne, ale nie da się zaprzeczyć, że sam wydźwięk zawsze ma charakter moralizatorski. 

Ponadczasowe wiersze  

Pomimo że wiersze powstały 4 wieki temu, nadal są aktualne. Poruszają tematy, które są bliskie każdemu człowiekowi. Poeta z łatwością opisuje ludzkie słabości. Dobrym przykładem może być bajka Żółw i mysz

Miej ty sobie pałace, ja mój domek ciasny;

Prawda, nie jest wspaniały — szczupły, ale własny.

Bohaterami bajki są: żółw – ceniący sobie wolność, mysz – zdana na cudzą łaskę. Całe życie będzie zdana na kogoś, nigdy nie przewidzi dalszych kroków. Utwór zwraca uwagę na to, że prawdziwe szczęście nie tkwi w przepychu i luksusie, lecz w poczuciu bezpieczeństwa i możliwości bycia sobą. Dobra materialne nie powinny być pierwszorzędne. 

Bajki i przypowieści to książka zawierająca 143 krótkich bajek, które nie zawsze są łatwe w odbiorze. Dodatkowo wydanie wzbogacone jest o drugą wersję utworów w języku angielskim, przełożone przez Andrzeja Malkiewicza.

Wiersze Krasickiego nie zawsze bywają jasne i zrozumiałe, ale warto mieć na półce tak wspaniały tomik wielkiego polskiego poety. 

Dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka za egzemplarz do recenzji.

Jestem miłośnikiem fantastyki oraz świata Pokemonów i uniwersum Marvela. W wolnych chwilach lubię oglądać mało znane produkcje, o których nikt nie słyszał.
0
Would love your thoughts, please comment.x