Pieniądze szczęścia nie dają. Więc co? Recenzja książki „Tego nie kupisz za pieniądze. 8 nawyków, które wzbogacą Twoje życie”

Stare przysłowie mówi, że pieniądze nie dają szczęścia. Co zatem robić i jak, by być bogatym i co oznacza prawdziwe bogactwo? Na to pytanie odpowiada Robin S. Sharma, jeden z najpopularniejszych na świecie autorów książek o rozwoju osobistym w poradniku Tego nie kupisz za pieniądze. 8 nawyków, które wzbogacą Twoje życie.

Autor dzieli swoją książkę na osiem filarów bogactwa: rozwój, troska o zdrowie, rodzina, praca i pasja, majątek, społeczność, przygoda oraz służba. Każdy z tych filarów jest opisany w krótkich, kilkustronicowych rozdziałach, co czyni książkę przystępną i łatwą do czytania, nawet dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z literaturą motywacyjną.

Forma książki będzie szczególnie przystępne dla osób zabieganych, które nie mają czasu na długie sesje czytania. Przystępny styl pisania Sharmy, pełen lekkości i łatwości w zrozumieniu sprawia, że książka jest przyjemna w odbiorze. Zawarte w niej zasady i nawyki są na tyle uniwersalne, że mogą faktycznie poprawić jakość życia wielu czytelników. Będzie świetną propozycją dla osób, które chciałyby wyrobić sobie nawyk codziennego czytania.

Niestety, książka ma też swoje słabe strony. Choć styl Sharmy jest przystępny, bywa czasami chaotyczny i nie zawsze wyczerpuje omawiane tematy. Autor dość często pisze o sobie, wtrącając osobiste doświadczenia, co może być irytujące dla czytelników szukających konkretnych porad i wskazówek. Liczne wtrącenia o tym, co akurat pije, czy co będzie robił po postawieniu ostatniej kropki w rozdziale, po kilkunastu rozdziałach stają się męczące.

Książka porusza wiele uniwersalnych tematów, jednak żaden z nich nie jest dogłębnie analizowany. To może pozostawić niedosyt u bardziej zaawansowanych czytelników, którzy oczekują głębszej analizy i konkretnych wskazówek.

Podsumowując, książka Robina S. Sharmy jest dobrą lekturą dla osób, które zaczynają swoją przygodę z literaturą motywacyjną i szukają inspiracji do poprawy różnych sfer swojego życia. Krótka forma rozdziałów i lekki styl pisania to jej największe zalety. Mimo nadmiaru autobiograficznych wstawek i powierzchownego podejścia do omawianych tematów, Tego nie kupisz za pieniądze zawiera wiele wartościowych wskazówek, które mogą pomóc w poprawie jakości życia i relacji z innymi ludźmi.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Kompania Mediowa.

Muzeolog, kulturoznawca, historyk sztuki (in spe). Najchętniej czyta literaturę faktu, a gdy nie czyta to ogląda - na ekranie, scenie czy wystawie.
0
Would love your thoughts, please comment.x