Spowiedź… – recenzja książki “Pinezka. Historie z granicy polsko-białoruskiej”

Pinezka Urszuli Glensk to poruszająca i wielowymiarowa opowieść z pierwszej ręki o kryzysie humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej, który wybuchł jesienią 2021 roku.

Autorka spędziła tam rok, zbierając różnorodne materiały, aby stworzyć pełny kronikarski zapis wydarzeń, relacji i refleksji. Pisarka zaoferowała czytelnikom głęboki wgląd w tę sprawę, o której media często milczały.

Lektura oparta jest na rozmowach z mieszkańcami Podlasia graniczącego z Białorusią. Pojawiają się w niej również wolontariusze oraz uchodźcy, co tworzy złożony obraz wydarzeń i ukazuje, jak zmieniały się nastroje społeczne w obliczu kryzysu humanitarnego na wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej.

Glensk ukazuje, jak różnorodne były motywacje ludzi do niesienia pomocy oraz jak państwowe instytucje, w tym Straż Graniczna, reagowały na kryzys. Wielką zaletą tej książki jest jej wielostronność – autorka nie tylko opisuje wydarzenia, ale także oddaje głos różnym uczestnikom, pozwalając im dzielić się swoimi racjami, doświadczeniami i cierpieniami.

Pinezka. Historie z granicy polsko-białoruskiej to trochę przypomina nieco film Zielona Granica od Agnieszki Holland. Jedyną różnicą jest to, że w książce od Wydawnictwa Czarnego mamy wiele punktów widzenia. Autorka nie próbuje zrzucać winy wyłącznie na Straż Graniczną i polityków. To, jak odbierzemy lekturę, zależy tylko od nas. W końcu to obserwacje i notatki z miejsca wydarzeń tworzą mocny i przejmujący obraz katastrofy humanitarnej. 

Książka Urszuli Glensk to nie tylko dokumentacja trudnych wydarzeń, ale również głęboka refleksja nad kondycją ludzkiej empatii i moralności. Jest to lektura, która skłania do myślenia i nie pozostawia czytelnika obojętnym wobec losów ludzi uwięzionych w politycznych rozgrywkach i dramatycznych okolicznościach. Pinezka to ważny głos w debacie o kryzysach migracyjnych i humanitarnych, który warto usłyszeć.

Nie będzie to łatwa i przyjemna publikacja. Jest to jednak książka niezwykle ważna i uświadamiająca, jak kryzys humanitarny stał się sprawą polityczną, a nie moralną. Glensk pokazuje, jak w obliczu cierpienia i śmierci ludzi, państwa i instytucje często kierują się interesami politycznymi zamiast humanitarnymi odruchami.

Dziękuję Wydawnictwu Czarnemu za egzemplarz do recenzji.

Jestem miłośnikiem fantastyki oraz świata Pokemonów i uniwersum Marvela. W wolnych chwilach lubię oglądać mało znane produkcje, o których nikt nie słyszał.
0
Would love your thoughts, please comment.x