Czy tylko dla dinozaurów? – Recenzja komiksu “Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja. Tom 3”

Wydawnictwo Egmont postanowiło na nowo opublikować kolejną część komiksów Janusza Christy poświęconych Kajce i Kokoszowi

W tym roku mija pięćdziesiąt lat od momentu wydania pierwszego paska z ich przygodami. Zadebiutował on w „Wieczorze Wybrzeża” w 1972 roku. Od tamtej pory pojawiło się wiele wznowień – tym razem Złota Kolekcja w twardej oprawie. Obecnie wydawnictwo jest w połowie przedsięwzięcia – łącznie ma powstać sześć tomów i ukazują się w kolejności chronologicznej. Poddane są także renowacji kolorystycznej. 

Największym plusem jest dodatek, w którym można znaleźć wiele cennych informacji i ciekawostek o powstawaniu serii Kajko i Kokosz, a także o autorze – Januszu Chriście. Egmont dodał archiwalne zdjęcia, ilustracje oraz szkice. Wszystko to pozwala na zagłębienie się nie tylko w komiks, ale także w jego genezę. 

Netflix wyprodukuje serial na podstawie komiksu „Kajko i Kokosz”

Akcja rozgrywa się w czasach słowiańskich. W trzecim tomie czytelnicy znajdą długą historię Wojów Mirmiła – z odcinkami, które nigdy wcześniej nie były publikowane – oraz krótką opowieść związaną z pasowaniem. Przyznam, że rozwój wydarzeń związanych z przybyciem Wojmiła wywołał u mnie nieraz uśmiech na twarzy. Było bardzo zabawnie, zwłaszcza po pojawieniu się postaci Łamignata. 

Jestem pozytywnie zaskoczony stylem Christy. Sądziłem, że będę jakoś źle wspominał powrót po latach do Kajki i Kokosza. Natomiast stało się wręcz przeciwnie. Podobnie jak z Kaczogrodem – tutaj zdecydowanie lepiej wypada font – mimo upływu dekad od pierwszego wydania, czyta się to lekko i przyjemnie. 

Świat stworzony przez Janusza Christę jest przepiękny. Żywy, kolorowy, z charakterystyczną kreską i świetnie napisanymi postaciami. Każda z nich jest unikatem, szczególnie Łamignat. Zawsze kradnie całe show! Nie zabrakło elementów komediowych, które dopełniały niektóre wątki. Największym minusem jak dla mnie jest font – nie potrafię tego przeboleć. Ciężko się czyta. 

Komiks z serii Złotej Kolekcji można zakupić na stronie Wydawnictwa Egmont:

https://egmont.pl/Kajko-i-Kokosz-Zlota-Kolekcja.-Tom-3,62981144,p.html

 

Jestem miłośnikiem fantastyki oraz świata Pokemonów i uniwersum Marvela. W wolnych chwilach lubię oglądać mało znane produkcje, o których nikt nie słyszał.
0
Would love your thoughts, please comment.x