Jaka jest siła przyjaźni? Recenzja książki „Test na przyjaźń”

Test na przyjaźń to powieść z gatunku literatury young adult. Napisał ją duet – Jenni Hendricks i Ted Caplan. Według początkowych założeń książka miała być scenariuszem, a film na jej podstawie można zobaczyć na HBO GO. 

Veronica Clarke – najlepsza uczennica w szkole, o nieskazitelnej reputacji – znajduje się w toalecie szkolnej, trzymając w ręku test ciążowy z pozytywnym wynikiem. Znajduje ją Bailey – charakterna buntowniczka uznawana za outsiderkę. Dziewczyny były kiedyś nierozłączne, teraz ich światy wydają się być odległe. Jednak gdy zdesperowana Veronica będzie musiała przejechać ponad tysiąc mil, by usunąć ciążę, jedynym wsparciem w tej drodze okaże się właśnie była przyjaciółka.

Powieść stara się wpisać w schemat opowiadania o sprawach trudnych i poważnych w możliwie najlżejszy sposób. Fikcja literacka pozwala na puszczenie wodzy fantazji. W związku z tym podróż obu dziewczyn jest przeplatana spotkaniami z mieszkańcami mijanych miejscowości w przydrożnych barach, poszukiwaniem transportu w klubie nocnym, wspinaczką na krowy stojące przy nieczynnym lunaparku czy śledzeniem przez chłopaka Veroniki, Kevina. Owo połączenie scen komediowych z wątpliwościami i rozterkami głównej bohaterki daje wrażenie przeplatania się młodzieńczego pragnienia zabawy i tworzenia wspomnień z koniecznością podejmowania ważnych i często trudnych decyzji. Przygody dziewczyn w pewnym momencie przysłaniają nieco sens wyjazdu, który wynika z konieczności przejechania tysiąca kilometrów, by legalnie dokonać zabiegu. Im bardziej komediowo, tym dziwniej i niestety słabiej.

Książka powstała jako przekształcenie scenariusza filmowego w powieść. Z tego wynikają liczne krótkie, kilkulinijkowe sceny. W moim odczuciu psują one rytm opowieści, która jest czytana, natomiast w filmie sprawdzają się dobrze. Jednak w ekranizacji zabrakło czegoś, co w tekście znajduje sporo miejsca i jest to istotny zabieg, wręcz konieczny dla tak trudnego tematu – przeżycia wewnętrzne głównej bohaterki. Veronica ma wątpliwości, stopniowo oswaja się ze swoją sytuacją, nabiera pewności. Narracja poprowadzona z jej perspektywy pozwala na przeżycie każdej emocji razem z nią. To największa zaleta książki.

Innym wartościowym wątkiem jest przyjaźń Veroniki i Bailey. Relacja, która rozpadła się przez poszukiwanie siebie i różnice, z tych samych powodów przeżywa odrodzenie. Konflikty i wzajemne żale przeplatają się z wzajemnym wsparciem i zabawami jak za dawnych lat. Ich przyjaźń jest nieoczywista i skomplikowana, ale nadaje jej to prawdziwości.

W Teście na przyjaźń przedstawiono również cały szereg poglądów w temacie aborcji. W sposób pejoratywny zostają przedstawieni jedynie ci, którzy usiłują przemocą zmusić bohaterkę do zmiany decyzji. 

Powieść drogi, z jaką mamy tu do czynienia, to podróż naszpikowana przygodami i zwrotami akcji, to również konieczność podjęcia trudnej decyzji i realizowania jej, a także powrót do uśpionej przed laty przyjaźni. Młody czytelnik odnajdzie tutaj zarówno trudne i poważne tematy, jak i lekkość charakterystyczną dla fikcji. Czy ten schemat się sprawdza? W niektórych momentach trafia w sedno, w innych natomiast mija się z celem. Oryginalność ujęcia tematu wyróżnia książkę Jenni Hendricks i Teda Caplana wśród pozostałych pozycji tego gatunku. Warto sprawdzić, czy ta propozycja do nas trafia.

 

Muzeolog, kulturoznawca, historyk sztuki (in spe). Najchętniej czyta literaturę faktu, a gdy nie czyta to ogląda - na ekranie, scenie czy wystawie.
0
Would love your thoughts, please comment.x