Piosenka w Polskim Języku Migowym z szansą na Eurowizję!

Grupa UNMUTE (w PJM Cisza Stop) znalazła się w pierwszej 10. krajowych eliminacji do festiwalu piosenki Eurowizja 2022. Zespół zaprezentował utwór pod tytułem GŁOŚNIEJ NIŻ DECYBELE. Utwór wykonywany jest w Polskim Języku Migowym.

19 lutego UNMUTE zaprezentuje swój utwór na finałowym koncercie eliminacji do tegorocznego festiwalu Eurowizji. O tym, kto pojedzie na konkurs, zdecydują głosy widzów.

W skład zespołu Unmute wchodzą: Zuzanna Szymańska, Jakub Stanisławczyk, Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek, oraz Alina Jagodzińska. Wszyscy są osobami Głuchymi.

Utwór GŁOŚNIEJ NIŻ DECYBELE powstał jako kampania społeczna Polskiego Związku Głuchych. Miał na celu pokazać, że brak słuchu nie jest przeszkodą ani w odbiorze muzyki, ani miłości do niej. Zgłoszenie zespołu do preselekcji Eurowizji jest manifestem, że popkultura powinna być dostępna dla wszystkich, niezależnie od dysfunkcji.

W tym miejscu warto podkreślić, że osób niesłyszących nie należy nazywać głuchoniemymi. Niemy wskazuje na osobę niezdolną do komunikacji, a osoby g/Głuche mają własny język – Polski Język Migowy. Jest to jeden z ponad dwustu funkcjonujących na świecie języków migowych. Zespół UNMUTE napisał na swoim Instagramie:

Festiwal Eurowizja 2022 odbędzie się w maju. Kandydata z Polski poznamy już 19 lutego. Czy będzie to zespół UNMUTE?

 

Muzeolog, kulturoznawca, historyk sztuki (in spe). Najchętniej czyta literaturę faktu, a gdy nie czyta to ogląda - na ekranie, scenie czy wystawie.
0
Would love your thoughts, please comment.x