wtorek, 11 maja, 2021
Strona głównaKsiążkiPogawędka ze zmarłymi - recenzja "Później" Stephena Kinga

Pogawędka ze zmarłymi – recenzja „Później” Stephena Kinga

Później to najnowsza powieść Stephena Kinga. Dość krótka, powielająca schematy, acz naznaczona charakterystycznym stylem Króla Grozy.

Młody chłopak, Jamie Conklin posiada niezwykły dar. Mianowice widzi zmarłych i potrafi z nimi rozmawiać. Odkrywa również, że duchy zmarłych mogą mówić tylko prawdę. Wiedza ta doprowadzi do tego, że będzie musiał działać niezgodnie z własną wolą oraz prawem.

Przede wszystkim Później to opowieść o dojrzewaniu. Obserwujemy świat z perspektywy Jaimiego, początkowo z charakterystyczną dla dzieci beztroską, a później z coraz poważniejszym spojrzeniem na otaczającą chłopaka rzeczywistość. I to właśnie kreacja głównej postaci jest jedną z najsilniejszych stron powieści. Dzięki lekkiemu, gawędziarskiemu stylowi Kinga, bardzo szybko czytelnik jest w stanie zżyć się z bohaterem, a także kibicować mu w rozgrywających się na łamach książki wydarzeniach.

Później to również opowieść o rodzinie. Matka Jaimiego ma swoje własne rozterki, finansowe i sercowe. Relacje między nią a synem to jeden z głównych elementów składowych powieści. Miejscami książka jest bardzo obyczajowa, ale to również działa na plus. Niesamowitość czai się gdzieś w tle, jest tylko dodatkiem, choć bardzo istotnym, napędzającym fabułę.

Widać, że King sporo nawiązuje do popkultury. Dar widzenia zmarłych przez Jaimiego to oczywista inspiracja Szóstym zmysłem, choć tutaj jest mniej mrocznie. Odniosłem wrażenie, że autor trochę ominął motyw tego jak obcowanie ze zmarłymi mogło wpłynąć na psychikę dziecka (Jaimie widzi ducha po raz pierwszy mając sześć lat). Pozostawia to pewien niedosyt, jednak wpisuje się w całościowy pomysł na powieść. Pomimo elementów grozy, to raczej melancholijna, dość leniwie snuta opowieść.

Podsumowując Później to pozycja dość typowa dla Stephena Kinga. Powiela lubiane przez siebie motywy – dojrzewanie, podszyta niesamowitością obyczajowa opowieść, wątki literackie – co dla jego wiernych czytelników może wydać się dość wtórne. Jednak lekki, przystępny styl i sprawnie opowiedziana historia powoduje, że powieść czyta się jednym tchem, przymykając oko na wyżej wymienione mankamenty.

Książkę możecie zakupić w bardzo dobrej cenie na ŚwiatKsiążka – Klik! 

Artur
Artur
Od lat zainteresowany fantastyką i historią. Z czasem z czytelnika stałem się również twórcą. Pisuję szeroką pojętą fantastykę i horror, a także dzielę się z recenzjami obejrzanych filmów, przeczytanych książek i komiksów.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POPULARNE

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x