Powrót do dzieciństwa – Recenzja książki „Rumcajs”

Myślę, że większość osób starszych doskonale pamięta słynną bajkę o Rumcajsie, który mieszkał w lesie. 

Wielki powrót legendarnego rozbójnika. Rumcajs, bohater serialu animowanego dla dzieci o gołębim sercu, powraca, by łupić bogatych i oddawać biednym. Wraz z żoną Hanką i synkiem Cypiskiem umykają żelaznym kajdanom reżimu księcia-pana, by pomagać tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.
Przeczytaj, a dowiesz się…
Jak Rumcajs został zbójnikiem
Jak Rumcajs przepędził z Rzaholca olbrzyma
Jak Rumcajs wydostał Hankę z więzienia
Jak Rumcajs utopił smoka
Jak Rumcajs kupił sobie nowy pistolet

Do dziś pamiętam, jak zawsze starałem się na dobranockę zdążyć, aby obejrzeć perypetie Rumcajsa, jednak nie zawsze się udawało. Dzięki przepięknym wydaniu książki Rumcajs Vaclava Ctvrtek możemy jeszcze bardziej zrozumieć tę postać. W dodatku w książce znajduje się sporo rysunków, które zachęcą również najmłodszych.

Pamiętam, że zawsze zastanawiałem się, kim wcześniej był Rumcajs i właściwie, dlaczego mieszał i żył w dzikim lesie, w dodatku w jaskini. Jak doszło do jego spotkania z Hanką i kiedy zamieszkali razem? W książce znajdziemy na to, wręcz satysfakcjonujące odpowiedzi.

Jedyną moją uwagą jest to, że chociaż jest to książka dla dzieci i nie tylko, pojawiają się tam słowa, które niekiedy ciężko wymówić oraz archaizmy. Książka może zniechęcić osoby młodsze od czytania. Wiem, że nie dało się inaczej, ponieważ tak te postacie się nazywały.

Zdecydowanie zachęcam każdego, kto jeszcze zna postać Rumcajsa do przeczytania. Na chwilę obecną nigdzie legalnie nie można obejrzeć tej bajki. Dzięki książce zdecydowanie można powspominać stare czasy i przy okazji rozumieć głównego bohatera książki.

Jestem miłośnikiem fantastyki oraz świata Pokemonów i uniwersum Marvela. W wolnych chwilach lubię oglądać mało znane produkcje, o których nikt nie słyszał.
0
Would love your thoughts, please comment.x