O co chodzi w świecie? Recenzja książki ,,Przewodnik łowcy i zbieracza po XXI wieku”

Czy człowiek współczesny ma jeszcze coś ze swoich przodków? Skąd biorą się nasze zachowania i jak się ukształtowały? Na te pytania odpowiadają biolodzy ewolucyjni, Heather Heying i Bret Weinstein, w książce Przewodnik łowcy i zbieracza po XXI wieku.

Heying i Weinstein analizują różne sfery naszego życia z perspektywy biologicznej, takie jak seks, płeć, dieta, rodzicielstwo, sen, edukacja i inne. Celem jest odnalezienie wskazówek, które umożliwią prowadzenie lepszego i bardziej świadomego życia. Książka jest podzielona na kilkanaście rozdziałów poświęconych konkretnemu tematowi, na przykład relacjom. Każdy z nich kończy się podsumowaniem, zawierającym wypunktowane fakty omówione w danym rozdziale. 

W języku i stylu od razu daje się wyczuć, że autorzy są specjalistami w zakresie nauk ścisłych. Rozdziały są naszpikowane pojęciami, które znamy z lekcji biologii, fizyki czy chemii. Czytelnikom, którzy nie byli za pan brat z tymi dziedzinami, może to utrudnić lekturę. Pomocne okazują się podsumowania znajdujące się na końcu, o których pisałam wyżej. Nie sposób jednak nie docenić ogromnej pasji do nauki, którą można wyczuć na każdej stronie. Lektura daje poczucie, że nauka nie jest nudnym wkuwaniem abstrakcyjnych pojęć, lecz narzędziem do odkrywania i rozumienia świata oraz samego siebie.

Dzięki lekturze dowiedziałam się, co łączy homo sapiens z początku jego istnienia z człowiekiem, który dziś spaceruje ulicami wielkich miast. Wbrew pozorom bardzo wiele. I to ten drugi wydaje się być bardziej zagubiony w swoim pełnym udogodnień i cyfryzacji świecie. Polecam tę książkę każdemu, kto ma potrzebę zrozumienia, jak zbudowany jest otaczający go świat. Nie tylko od strony nauk ścisłych!

Za książkę dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

Muzeolog, kulturoznawca, historyk sztuki (in spe). Najchętniej czyta literaturę faktu, a gdy nie czyta to ogląda - na ekranie, scenie czy wystawie.
0
Would love your thoughts, please comment.x