Recenzja książki Cassandry Clare „Cienie Nocnego Targu”

Od momentu, kiedy przeczytałem całą serię „Darów Anioła” spod pióra Cassandry Clare, która jest fenomenalną pisarką.

Jestem pod ogromnym wrażeniem, że pomimo tego, że na rynku jest coraz więcej i więcej książek ona każdą swoją pracą udowadnia, że da się być oryginalnym.

Ostatnio miałem okazję przeczytać jej nową książkę pod tytułem „Cienie Nocnego Targu”. Nowe dzieło Cassandry Clare o Jemie Carstairsie, który przemierza Nocne Targi na całym świecie. „Cienie Nocnego Targu” to kolejne dzieło ze świata Nocnych Łowców. Nocny Targ jest miejscem spotkań faerie, wilkołaków, czarowników i wampirów.

Podziemni sprzedają tam i kupują magiczne przedmioty, dobijają mrocznych targów i szeptem przekazują sobie tajemnice, którymi nie chcą się dzielić z Nefilim. Jednakże przez dwieście lat Nocne Targi odwiedzał także regularny gość z Miasta Kości, położonego w samym sercu świata Nocnych Łowców: brat Zachariasz – jako Cichy Brat – jest zaprzysiężonym strażnikiem praw i wiedzy Nefilim. Dawniej był jednak Nocnym Łowcą znanym jako Jem Carstairs, a jego ukochaną była – i nadal jest – czarownica Tessa Gray. Przez wiele lat Jem przeczesuje Nocne Targi w poszukiwaniu pamiątki ze swojej przeszłości. Wyrusz w tę podróż razem z Jemem i poznaj – rzucone na tło mrocznych knowań i przepychu Nocnego Targu – historię nieszczęśliwej miłości Anny Lightwood, dzieje wielkiego grzechu Matthew Fairchilda oraz wojenne losy Tessy Gray. Valentine Morgenstern kupuje tam duszę, a dusza młodego Jace’a Waylanda znajduje bezpieczne schronienie. Na Targu ukrywa się zaginiony dziedzic i ukochany duch, ale gdy sprzedasz swoje serce, nikt nie będzie mógł się ocalić, nawet brat Zachariasz.

Książka jest dość nietypowo napisana, ponieważ akcja zaczyna się od 1901 roku i przez cały czas śledzimy losy Jema, czyli Brata Zachariasza, który tak jak wyżej zostało napisane, przemierzał Nocne Targi, aby odnaleźć pamiątkę ze swojej przeszłości i nie tylko. Przez ten cały czas poznajemy, nowych bohaterów a co warto podkreślić przodków Lightwood, Firchilda, oraz Waylanda. Jestem, pod ogromnym wrażeniem jak wszystko ładnie łączy z cały się z cyklem „Dary Anioła”. Szczególnie jeśli chodzi o bohaterów.

Niestety ta książka jest dla mnie niekompletna, ponieważ trzeba znać poprzednie serie spod pióra Cassandry Clare. Uważam, że jest to bardzo dobry zabieg, ponieważ nie po to autorka stworzyła poprzednie sagi, aby w zbiorze o Nocnym Targu ponownie to powtarzać. Osobom, które chciałyby przeczytać tę książkę, polecam najpierw zajrzeć do takich serii jak Dary Anioła (na sam pierw), potem Diabelskie Maszyny a na koniec Mroczne Intrygi.

Nie wiem, jak ona to robi, ale wszystko się ze sobą tak idealnie łączy, każdy wątek jest przemyślany. Nic nie jest wpychane na siłę i niemające wpływu na fabułę. Bardzo było mi miło znów spotkać znanych mi bohaterów takich jak Mangusa, Alexa, Simona i nie tylko. Bardzo za nimi tęskniłem i bardzo się cieszę, że Cassandra Clare ciągle o nich pamięta.

Dzięki książce możemy poznać jeszcze bardziej losy Brata Zachariasza lub Celine, o której nie miałem zbyt dobrego zdania, ponieważ wydawało mi się, że była głupią dziewczyną… lecz tak naprawdę cała jej historia jest naprawdę skomplikowana i dzięki tej książce możemy dowiedzieć się, że była manipulowana i jej historia była bardzo skomplikowana.

Poznaliśmy też początki kręgu Valentine Morgensterna, którego dobrze możemy kojarzyć z serii „Darów Anioła” jako biologicznego ojca Clare. Poznaliśmy, też jak doszło do pierwszego spotkania Jace z Lightwoodami. Poznamy też syna Aleca… Cudowne to maleństwo!

O tej książce „Cienie Nocnego Targu” mógłbym pisać godzinami… Tak jak wyżej wspomniałem, uwielbiam Cassadrę Clare i to, w jaki sposób łączy przeszłość z przyszłością. Po prostu wow! Coś pięknego. Polecam jej książki każdemu!

Również chce zaznaczyć, że książka będzie niekompletna i niezrozumiała dla osób, które nie znają wcześniejszych prac Cassandry Clare, więc jeśli nie znacie, poprzednich jej dzieł nie czytajcie, bo będziecie tylko żałować. Książka zawiera dopełnienie historii znanych nam bohaterów.

Informacja dla osób, które chcą przeczytać, uniwersum Nocnych Łowców to polecam przeczytać:

  1. Dary Anioła (Wszystkie 6 tomów – Klik [Rozpiska kolejności])
  2. Diabelskie Maszyny (Wszystkie 3 tomy – Klik [Rozpiska kolejności])
  3. Mroczne Intrygi (Wszystkie 3 tomy (Aktualnie w momencie publikacji tego posta, bo może być potem więcej – Klik [Rozpiska kolejności])

Polecam, zakupić książkę „Cienie Nocnego Targu” na Świat Książki. Aktualnie książka kosztuje 25,46 zł z 39,00 zł, czyli zaoszczędzisz aż  13,54 zł. Link do książki – Klik! Co najważniejsze książka przychodzi w ekologicznym opakowaniu, które nie jest szkodliwe dla środowiska!

Bardzo dziękuję Świat Książki za możliwość zrecenzowania tej książki! 

Opis: #1

Jestem miłośnikiem fantastyki oraz świata Pokemonów i uniwersum Marvela. W wolnych chwilach lubię oglądać mało znane produkcje, o których nikt nie słyszał.
0
Would love your thoughts, please comment.x