Szalona, bogata i niezależna: historia Andrei Tang – recenzja książki “Ostatnia prawdziwa singielka”

Każdy z nas czuł kiedyś presję ze strony rodziców: „kiedy znajdziesz sobie partnera/partnerkę?”, „kiedy planujecie ślub?”. Książka Lauren Ho idealnie odzwierciedla te oczekiwania dorosłych wobec swoich dzieci.

Ostatnia prawdziwa singielka to historia Andrei Tan – prawniczki, która mieszka w Singapurze. Duża odległość od matki pozwala jej na bycie niezależną i rozwój kariery. Starsza kobieta chce dobrze, naciskając na córkę, aby założyła rodzinę i znalazła sobie męża. Niekiedy jej mowa przynosi inne skutki od zamierzonych. 

W celu spełnienia oczekiwań swoich krewnych Andrea postanawia wrócić do randkowania i na swojej drodze spotyka idealnego kandydata — Erica, bogatego i atrakcyjnego przedsiębiorcę. Kiedy na jej drodze dodatkowo pojawia się również kolega z pracy, Suresh, kobieta zaczyna zastanawiać się, czy jest gotowa na kompromis pomiędzy zadowalaniem innych a własnym szczęściem. Czy uda jej się odnaleźć równowagę między swoimi marzeniami a oczekiwaniami rodziny i kultury?

Eric Deng jest wielkim romantykiem. Każdy gest, każdy uśmiech w kierunku głównej bohaterki jest szczery i nienastawiony na korzyści. Czy to wystarczy, aby zdobyć jej serce? 

Czytanie pamiętnika Andrei momentami wywoływało u mnie wrażenie, że szuka powodu do nieszczęścia. Przeszkadzają jej przelotne romanse w pracy, uważa swoich współpracowników za pracoholików lub za osoby niekompetentne. Sama nie jest lepsza, też ma wady. Ciągła negatywna energia głównej bohaterki była wyczerpująca. Krytykowała wszystko poza siostrą i jedzeniem. 

Książka (bardziej przypomina pamiętnik) ta przybliża czytelnikowi kulturę chińską oraz panujące tam zwyczaje i tradycje, szczególnie te obowiązujące w rodzinie. Jest to zabawna historia, pełna humoru i ciekawych postaci. Dialogi są dowcipne i subtelnie ironiczne, a opisy relacji międzyludzkich trafne i przekonujące. Jeśli lubisz lekkie i przyjemne historie obyczajowe, w których główna bohaterka przechodzi przez różne przeobrażenia i szuka swojego miejsca w świecie, ta pozycja jest idealna dla Ciebie. Gorąco ją polecam!

Dziękuje Wydawnictwu Kobiecemu za egzemplarz do recenzji.

 

0
Would love your thoughts, please comment.x