Wilki budzą w człowieku strach i podziw zarazem. O tym, co drzemie w ukrytym w leśnych głębinach świecie i o ludziach podążających wilczym śladem, pisze Anna Maziuk w reportażu Instynkt. O wilkach w polskich lasach.
Książka opisuje przykłady zarówno poszczególnych zwierząt nazwanych po imieniu, jak i całych grup żyjących na terenach Polski i Słowacji. Wykorzystuje osiągnięcia badaczy przyrody i zwyczajów tego gatunku, co łączy się w szkic niejednej wilczej biografii. Wyłania się tu obraz fascynującego stworzenia. Dowiadujemy się, jak wygląda struktura watahy, jak żyją wilki w Bieszczadach (jedno z największych skupisk tego gatunku w Polsce) oraz jaki mają stosunek do człowieka.
Autorce udaje się też przełamać wszelkie mity powtarzane w temacie wilków i ich zwyczajów. Głosem swoich rozmówców, którzy niejedno w ich towarzystwie przeżyli, dementuje choćby rzekome podobieństwo tych zwierząt do psów domowych.
Ludzie podążają za wilkami wyposażeni w dwa rodzaje sprzętu – lornetki i aparaty lub broń myśliwską. Autorka oddaje głos jednym i drugim, starając się, żeby ich motywacje wybrzmiały. Podaje statystyki na temat polowań, kłusownictwa oraz szczegóły dotyczące populacji wilków w Polsce. Dostajemy zatem obraz dwóch stron medalu w obcowaniu człowieka z przyrodą i możemy się przekonać, że nie wszystko, co wydaje nam się możliwe do jednoznacznej oceny, faktycznie takim jest.
„Przyroda działa jak domino, przewrócisz jeden klocek, lecą kolejne”.
Człowiek czyta często po to, by poznać rzeczywistość, w której żyje. Książka Instynkt… uświadamia, że funkcjonujemy w otoczeniu wielu światów, poznanych przez nas słabo lub prawie wcale. Przykładem jest przyroda. Nie jest odległa o lata świetlne, nierzadko wydaje nam się, że wiemy o niej wszystko, co powinniśmy. Anna Maziuk, zabierając nas w podróż śladami wilczych watah, daje nam przykład, jak wiele jeszcze jest do odkrycia.
Odpowiedz