Szpiedzy z Polski. Recenzja komiksu „Ekspozytura. Rygor”

Myśląc o tekstach kultury, które przedstawiają losy szpiegów lub agentów wywiadu, rzadko kiedy myślimy o polskojęzycznych bohaterach. Odpowiedzią na ten brak jest seria Ekspozytura „Rygor” , której tomowi poświęcona jest niniejsza recenzja. Za egzemplarz bardzo dziękuję wydawnictwu Egmont.

 

Komiks przedstawia historię gen. bryg. Mieczysława „Rygora” Słowikowskiego, wraz z siatką oficerów wywiadu stacjonuje w Algierii. Pod przykrywką fabryki płatków owsianych wykonują swoje zadania. Dołączenie USA do wojny przeciw Niemcom zimą 1942 roku zmusza agentów do wypracowania nowej strategii i podjęcia kolejnych, ryzykownych misji. Akcja komiksu rozgrywa się w kilku miejscach: Algierii, Francji, Wielkiej Brytanii i USA. 

 

Oprócz lokacji, klimatu całej historii dodaje fakt, że czytelnikowi nie zdradza się zbyt wiele, co tylko potęguje efekt wejścia w świat, w którym każda informacja i jej przekazanie jest na wagę złota. Konieczność skupienia i wyłapania subtelnych niuansów sprawia, że wnika się głębiej w fabułę, co daje poczucie immersji porównywalne z oglądaniem szpiegowskiej superprodukcji w ciemnej sali kinowej. Gruba kreska pojawia się w formie, ale na szczęście zupełnie uniknięto jej w szkicowaniu portretu psychologicznego postaci. Nie ma rycerzy i antagonistów, których charakter i intencje są jasno wskazane. Trzeba się w tym świecie i w odpowiedziach na pytania odnaleźć samodzielnie. Portrety psychologiczne postaci są przekonujące, wierzy się w ich umiejętności konieczne w wywiadzie, jak i tę „ludzką” stronę.

 

Scenariusz komiksu powstał we współpracy z Agencją Wywiadu. Cieszy fakt, że czytelnik nie jest mamiony przesadną przygodowością, lecz raczej subtelnymi zabiegami, które wymagają koncentracji godnej prawdziwego szpiega. Te elementy tworzą ciekawą, dojrzałą serię, która spodoba się fanom sensacji, szczególnie tej historycznej.

Muzeolog, kulturoznawca, historyk sztuki (in spe). Najchętniej czyta literaturę faktu, a gdy nie czyta to ogląda - na ekranie, scenie czy wystawie.
0
Would love your thoughts, please comment.x