Czy da się ich okiełznać? Recenzja książki „Jak rozmawiać z furiatami. Techniki, ćwiczenia, strategie”

Ilekroć ludzie w naszym otoczeniu wytrącają nas z równowagi, zadajemy sobie pytanie: czy jest jakiś sposób, by sobie z nimi poradzić?

Z odpowiedzią przychodzi do nas Mark Goulston w swojej książce Jak rozmawiać z furiatami. Techniki, ćwiczenia, strategie. Polska edycja ukazała się nakładem Wydawnictwa Zwierciadło. 

Tytułowy furiat oznacza osobę zachowującą się nieracjonalnie. Ze strony takiego człowieka spotyka nas agresja, próby manipulowania i szantażu emocjonalnego, a nierzadko nawet przemoc. Może być to nastolatek, partner nieradzący sobie w pracy, starzejący się rodzice bądź osoba chora psychicznie. Autor przedstawia nam schemat myślenia i reakcji, wyjaśnia też, w jaki sposób i jakimi zachowaniami różni ludzie starają się na nas wpływać. Nie pozostawia nam też złudzeń, że nie zawsze ich zachowanie może się poprawić. 

Książka zawiera zarys informacji na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu i tego, jak reaguje w zależności od sytuacji. Pomoże nam to zrozumieć zachowania,w których negatywnie zaskakujemy samych siebie i otoczenie. 

Lektura tego poradnika nie jest przeznaczona do czytania ciągłego i „na jeden wieczór”. Sugerowałabym dawkować sobie poszczególne instrukcje i zagadnienia lub czytać porady pasujące do sytuacji, jaką próbujemy rozwiązać. Tekst pojawia się w różnych formach: listy kroków do wykonania, przytoczenia historii pacjenta, opisów przykładowych sytuacji. Wprowadza to pewien chaos, który przeszkadza, gdy chcemy czytać więcej niż jeden rozdział na raz.

Największą zaletą książki jest jej przenikliwość i bezpośredniość. Argumenty znajdują potwierdzenie w teoriach, które przywołuje autor.  Nie karmi złudzeniami, że wszystkie sytuacje da się rozwiązać, a porady działają zawsze i na każdym człowieku. Kolejnym dużym plusem jest wskazanie, w jakich okolicznościach należy pomyśleć o skorzystaniu z pomocy specjalisty. 

W moim odczuciu spory mankament tej pozycji stanowi to, że autor jest w niej zbyt widoczny, to znaczy wiele historii opowiadanych jest w pierwszej osobie, zdarzają się też dygresje. Możliwe, że to zabieg mający na celu podkreślenie jego zasług w ustaleniu metod postępowania z osobami nieracjonalnymi. Jednak uważam, że jeśli treść broni się sama, to są to niepotrzebne wtrącenia.

Jak rozmawiać z furiatami to poradnik, który może nam pomóc zrozumieć i rozwiązać niejeden problem. Psychologia to nauka, która pozwala nam poznać siebie i innych. Warto odkrywać jej zawiłości. W tej pozycji znajdujemy zarówno teorię zachowań, jak i praktyczne, konkretne wskazówki postępowania. Mimo wspomnianych wad książka dostarcza porcji cennej wiedzy co czyni ją godną polecenia.

 

Muzeolog, kulturoznawca, historyk sztuki (in spe). Najchętniej czyta literaturę faktu, a gdy nie czyta to ogląda - na ekranie, scenie czy wystawie.
0
Would love your thoughts, please comment.x