Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie inwazję obcych? – recenzja książki „Piąta Fala”

Jak najprościej pozbyć się siedmiu miliardów ludzi? Trzeba sprawić, żeby przestali sobie ufać.

Jakiś czas temu wypożyczyłam w szkolnej bibliotece książkę science fiction napisaną przez Ricka Yaneja Piąta Fala. Nie byłam do niej przekonana, ale po kilku przeczytanych stronach zakochałam się w fabule, którą Wam pokrótce przedstawię.

Pewnego dnia niespodziewanie na niebie pojawia się statek kosmiczny. Zaburza on harmonię i spokój w wielu miastach oraz wzbudza panikę u ludzi. Po kilku dniach wszystko zostaje zrównane z ziemią między innymi trzęsienia ziemi, tsunami, zaraza to kilka etapów, jakie przygotowali dla nas obcy. Jakie są ich prawdziwe zamiary? Co próbują osiągnąć?
Za wszelką cenę próbuje się tego dowiedzieć Cassie, której cudem udało się przeżyć, jej priorytetem jest odnalezienie młodszego brata, który został zabrany z innymi dziećmi. Wie, że nie może nikomu ufać — nawet sobie. Gdy zostaje postrzelona w nogę a następnie ratuje ją przystojny Evan Walker, wszystko się komplikuje. Boi się, że nie jest tym, za kogo się podaję. Czy jej przypuszczenia się sprawdzą? Gdy odzyskuje siły, wraz z Evanem wyruszają z misją ratunkową.
Po udanej wyprawie do obozu Przystań zabiera brata i ucieka z paroma osobami, aby się skryć i obmyślić plan działania, bo tę walkę wygra tylko jeden. Nastolatkowie walczą o przetrwanie w świecie, który już powoli zanika.

Piąta Fala jest bardzo ciekawą i pomysłową książką. Choć nie przepadam za kosmitami, ta mi się podoba. Jest napisana w bardzo humorystyczny sposób, co wzbudza zaciekawienie czytelnika i bardzo szybko się ją czyta. Wprowadzone są współczesne dialogi, których używa polska młodzież, co uważam, za bardzo pomysłowe i trafione w punkt. To zapewnia większy odbiór wśród młodych ludzi. Natomiast kosmici zostają przedstawieni jako zwykli ludzie, którzy przejęli kontrolę nad ludzkim umysłem. Szczerze powiem, myślałam, że to ludki z antenkami na czole a tu taka niespodzianka. A jak wy sobie ich wyobrażacie?

Piąta Fala to opowieść o przemijaniu, rodzinie, przyjaźni, miłości, nadziei oraz o wielkiej sile ducha walki, ale przede wszystkim o przetrwaniu, w świecie w którym, już nie jest bezpiecznie, gdzie wszędzie czai się zło. To historia nastolatków i dzieciaków, którzy stracili swoje rodziny i muszą ufać samym sobie i tylko sobie. Nikomu więcej inaczej byłoby po wszystkim. Ludzkość przestałaby istnieć.


Także o utracie i odzyskaniu człowieczeństwa, które w tak okrutny sposób zostało nam odebrane, o które walczymy ostatkom sił. Podejrzewam, że trylogia Ricka sprawdzi się jako współczesna opowieść dla młodzieży. W końcu autor napisał to z myślą o nich, przedstawiając im przygody Cassie.

Jest to świetna książka. Myślę, że każdemu przypadnie do gustu i każdy znajdzie coś dla siebie a może pokocha takie książki, kto wie, życie jest pełne niespodzianek! Miłego czytania kochani!

Absolwentka technikum informatycznego. W wolnych chwilach czytam książki, oglądam filmy i seriale oraz spędzam czas z przyjaciółmi. Uwielbiam dobrą herbatkę oraz zwierzęta. Kocham wszystko co związane z fantastyką, ale nie pogardzę też inną tematyką książek.
0
Would love your thoughts, please comment.x