Czy klony wiedziały, że Palpatine jest Lordem Sithów?

Możliwe, że Wojny Klonów zdradziły, iż klony znały tożsamość Kanclerza Palpatine’a…

Szósty oraz siódmy sezon Wojen Klonów wprowadził kilka nowych teorii do uniwersum Gwiezdnych Wojen. Między innymi dotyczących tego, dlaczego klony nagle zwróciły się przeciwko swoim przyjaciołom, Jedi. 

Oczywiste jest, że klony posiadały czipy pozwalające je kontrolować. Wiemy o tym z rozmowy Lama Su z Obi-Wanem w Ataku Klonów. Kiedy więc Palpatine wydał Rozkaz 66, ich osobowości drastycznie się zmodyfikowały. Czipy pozbawiły ich emocji oraz zdolności do samodzielnego wyboru. Tym samym stały się podobne do droidów bojowych – bezmyślnych żołnierzy wykonujących jedynie rozkazy. 

Jeden z zagranicznych blogerów zwrócił jednak uwagę na pewien szczegół, mianowicie na jedno zdanie, które sugeruje, iż klony zdawały sobie sprawę, kim w rzeczywistości jest Palpatine. Owa kwestia padła w animowanym serialu z ust Kapitana Rexa.

https://clonewars.fandom.com/wiki/Order_66

Kiedy otrzymuje on Rozkaz 66, odpowiada „Tak, Lordzie Sidious”. Zamiast po prostu nazwać go „Lordem” lub „Palpatinem”, Rex użył jego imienia. To zaś oznacza,  że czipy nie tylko usunęły wspomnienia, ale także dodały informacje o tym, od kogo padają rozkazy.

Dlaczego Sidious przekazał klonom tak cenną informację? Odpowiedzią na to pytanie może być zwykła chęć, by definitywnie dogryźć Jedi. Odkąd Hrabia Dooku powiedział Obi-Wanowi o Sidiousie, wielu innych Jedi, w tym Yoda, znało tożsamość wroga. Wyjawiając klonom swoje imię, Palpatine upewnił się, że każdy ze straconych usłyszał je, zanim zginął. 

Chociaż czipy dały klonom drogocenną wiedzę, nie wiadomo, czy zachowały ją po wykonaniu Rozkazu 66. Najprawdopodobniej nie było powodu, by chodzili ze świadomością, że Lord Sithów rządzi galaktyką. A ponieważ urządzenie może zarówno wymazywać, jak i dodawać wspomnienia, Palpatine byłby zdolny do zablokowania tych informacji. Niezależnie od tego, większość  klonów uległa demontażowi po wykonaniu zadania, ponieważ ich celem było jedynie zniszczenie Jedi.

Na codzień opiekunka ekspozycji w MAiE. W wolnej chwili czyta książki, ogląda filmy, gra na playstation, pije kawę. Fanka Marvela, Gwiezdnych Wojen i twenty øne piløts |-/
0
Would love your thoughts, please comment.x