Czy kontynuacja przygód Enoli Holmes ma sens? – Recenzja drugiego tomu „Enoli Holmes” Nancy Springer

Książka zatytułowana Sprawa leworęcznej Lady to kontynuacja przygód siostry najsłynniejszego detektywa wszechczasów.

W drugim tomie Enola wciela się w rolę asystentki znanego perdytorysty. Prowadzi dochodzenie w sprawie zaginięcia Lady Cecily, a przy okazji dowiaduje się, jakie są konsekwencje bycia leworęcznym w wiktoriańskim społeczeństwie oraz o co to znaczy „proletariat”.

Tym razem śledzimy dalsze losy Enoli Holmes, która mieszka w Londynie udając młodą pannę o imieniu Ivy Meshle. Drugi tom przygód siostry Sherlocka skupia się na życiu klasy robotniczej. Najuboższej warstwy społeczeństwa, gdzie główna bohaterka rozwiązuje pewną sprawę.

Autorka Nancy Springer po raz kolejny nie zawiodła. Dobrze oddała ducha wiktoriańskiej epoki, w której toczy się akcja. Jednak podobnie jak w pierwszym tomie Enola musi szybko się zaaklimatyzować i spróbować jakoś przetrwać. Wychodzi jej to całkiem nieźle, chociaż czasami zdarzają się malutkie wpadki. Główna bohaterka potrafi wykorzystać epokę, w której się urodziła na swoją korzyść. Enola ubiera się w różne kostiumy i zmienia tożsamość, aby nie zostać znalezioną przez Sherlocka.

Podoba mi się, w jaki sposób główna bohaterka próbuje porozumieć się ze swoją matką. Daje to nadzieję, że wkrótce się spotkają. Moim zdaniem autorka wymyśliła całkiem sprytny system szyfru komunikacji między nimi. Dodam, że w drugim tomie mamy znacznie więcej scen z Sherlockiem.

Brakuje mi przenikliwości i tajemniczości w Sherlocku. Mam wrażenie, że w drugiej części i w ogóle w całej powieści o Enoli Holmes jej brat jest dziecięcą wersją siebie. Oczywiście da się to łatwo wyjaśnić, ponieważ książka o jego siostrze jest skierowana bardziej do młodszych czytelników. Nie zmienia to faktu, że powieść jest bardzo dobra.

Sprawą, którą zajmuje się Enola, dotyczy zaginięcia dziewczyny, Lady Cecily. Według rodziny dziewczyna prawdopodobnie uciekła. Był to tak haniebny czyn z jej strony, że jej ojciec i policja próbowali to ukryć, aby nie zhańbić rodziny. Jedyną osobą, która w to nie wierzy, jest jej matka.

O tej sprawie główna bohaterka dowiaduje się przez przypadek od Johna Watsona, który przyjeżdża do doktora Ragostina. Poszukuje on u niego pomocy w pewnej sprawie. W drugim tomie przygód Enoli pojawia się więcej scen zbrodni. Cała sprawa z zaginięciem jest bardzo wnikliwie przeanalizowana przez główną bohaterkę. Bardziej zaczyna przypominać Sherlocka i jego dokładność.

Po raz kolejny bardzo dobrze się bawiłem śledząc dalsze losy Enoli Holmes. Zdecydowanie w drugim tomie znacznie więcej wątków zostało poruszonych. Mowa tutaj między innymi o feminizmie. Sama Enola dojrzewa w piękną i mądrą kobietą, która łamie wszelkie zasady epoki wiktoriańskiej. Polecam przeczytać każdemu. Nie będziecie rozczarowani.

Jestem miłośnikiem fantastyki oraz świata Pokemonów i uniwersum Marvela. W wolnych chwilach lubię oglądać mało znane produkcje, o których nikt nie słyszał.
0
Would love your thoughts, please comment.x