Czy młoda Jedi poradzi sobie z ciemnością czyhającą w kosmosie? – „Star Wars Wielka Republika: Próba Odwagi”

Książka pod tytułem Star Wars Wielka Republika: Światło Jedi otworzyła cykl powieści ze świata Gwiezdnych Wojen, które mają miejsce około 200 lat przed wydarzeniami z Mrocznego Widma.

Jakiś czas temu do księgarni trafiła Próba Odwagi, której autorką jest Justina Ireland. Kobieta ma już za sobą dwa dzieła ze świata Star Wars: Lando’s Luck oraz Spark of the Resistance.

Fabuła rozgrywa się w końcowej części Światła Jedi, ale nie jest konieczne przeczytanie poprzedzającej powieści. Historie nie łączą się w szczególny sposób, a postacie są całkiem nowe.

Książka przedstawia nam bardzo młodą, świeżo upieczoną rycerkę Jedi – Vernestrę Rwoh, niesforną i ciekawską Avon oraz jej droida opiekuńczego J-6, padawana o imieniu Imri, a także syna ambasadora – Honesty’ego.

Gdy Nihilowie sabotują statek, który miał ich zawieźć do Latarni Gwiezdny Blask, piątka bohaterów ucieka w ostatniej chwili, znajdując schronienie na dzikim księżycu Wevo. Nie mają możliwości wezwania pomocy i nie wiedzą, że niedaleko czai się tajemnicze niebezpieczeństwo. Będąc skazanymi na siebie, poznają się bliżej. Honesty próbuje pogodzić się ze stratą ojca, z którym się pokłócił. Avon, dociekliwa dziewczynka odesłana przez swoją matkę do Portu Haileap, chce poznać tajemnice mieczy świetlnych. Imri, młody padawan, nie potrafi poradzić sobie ze stratą mistrza. Vernestra, jako rycerka Jedi, musi pilnować swoich towarzyszy i ich chronić.

W przeciwieństwie do Światła Jedi, książka skupia się na historii jednej grupy. 270 stron jest jak mrugnięcie okiem. Dzięki większej czcionce czyta się szybko. Jest to powieść dla młodszych odbiorców, jednak równocześnie to świetne uzupełnienie dla fanów Gwiezdnych Wojen. Fantastycznie pokazuje ona problemy postaci, przez co często się wzruszałam, ale humoru także nie zabrakło. Mimo iż bohaterowie są barwnie napisani, nie zabraknie ciemnej strony mocy… Książkę kończą trzy piękne, dwustronne ilustracje, których autorem jest Petur Antonsson.

Podsumowując, Star Wars Wielka Republika: Próba Odwagi, jest bardzo ciekawym uzupełnieniem tej serii. Nie ma w niej wielu zwrotów akcji, przez co czasem mnie nudziła, ale na pewno nie odradzam jej przeczytania, choćby dla poznania interesujących bohaterów. Młodszym czytelnikom na pewno się spodoba, a kolorowa okładka i ciekawe ilustracje zdecydowanie przykują ich uwagę. 

Książkę można zakupić w bardzo dobrej cenie na Świat Książki – Klik! 

Interesuję się sztuką, fantastyką i science-fiction. Lubię czytać książki i grać w gry planszowe, jak i komputerowe. Uwielbiam komiksy, zwłaszcza z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Zajmuję się rysunkiem, malarstwem i oglądaniem błyskotek na sklepowych wystawach. Jestem uzależniona od herbaty i muzyki.
0
Would love your thoughts, please comment.x