Czy starożytna mądrość jest aktualna we współczesnym świecie? – Recenzja książki „Zacznij myśleć jak mnich” Jay’ego Shetty’a

Czy faktycznie można we współczesnym świecie myśleć jak mnich? Czy da się coś wynieść z książki?

Jay Shetty — indyjski brytyjski pisarz, były mnich. Prowadzi podcast On Purpose, wśród jego gości znaleźli się: Alicia Keys, Khloe Kardashian, Kobe Bryant. Pojawił się w wielu znanych amerykańskich programach rozrywkowych.

Książka miała zaoferować: jak przezwyciężać negatywne nastawienie? Jak przestać wszystko nadmiernie analizować? Jak odnaleźć spełnienie? Czy można coś z niej wyciągnąć? To zależy już od nas samych. Osobiście jestem zdania, że można, ale nie wszystko.

Próby przekazania mądrości mnichów jest jak najbardziej aktualne i da się wdrożyć w życie. Jednak największym minusem jest fakt, że jest więcej jego historii życiowej i książka o nim niż o mądrościach mnicha. Oczywiście wszystko ze sobą współgra, lecz wolałbym większe rozwinięcie myśli niż autobiografia autora książki Zacznij myśleć jak mnich.

Im mniej czasu poświęcasz na sprawy innych ludzi, tym bardziej możesz się skupić na sobie.

Wracając do myśli, które przekazywał Jay większość z nich przynajmniej ja słyszałem. Powtórzenia nigdy dość, znalazłem pewne słowa, które trafiły w punkt. Myślę, że książka nie będzie lekarstwem na zmianę rzeczywistości. Jest świetnym poradnikiem, co można zmienić.

Ćwiczenia przygotowane przez Jay’ego Shetty’a są bardzo przejrzyste i łatwe do wykonania. Mam tutaj na myśli, że oprócz zastanowienia się dogłębnie nic nie trzeba zrobić. Żadnych działań matematycznych, fizycznych. Wystarczy kartka papieru i długopis.

Książka jest napisana lekkim piórem. Czyta się płynnie. Poruszane tematy są bardzo aktualne we współczesnym świecie: złość, strach, miłość, wychowanie. Co do ostatniego polecam wykonać każdemu ćwiczenie. Nie uważam, że sposoby Jay’ego są w 100% trafne, ale na pewno ciekawe.

Prawda jest natomiast taka, że: 

nie możesz być, kimkolwiek chcesz, 

lecz 

możesz być wszystkim, czym jesteś. 

Największym przesłaniem jest inwestowanie w siebie, w swój umysł, ciało. We wszystko, co powoduje uśmiech na twojej twarzy i daje motywacje do działania. Podkreśla, że wszystko jest możliwe. Możemy być tym, kim chcemy. Warto wierzyć w siebie, pomagać sobie, kochać siebie i doceniać bliskich Ci ludzi.

Książka jest na pewno dla każdego, kto chciałby w jakiś sposób zmienić swoje życie. Nawet ten najmniejszy krok. Świetnie dopełnia wszystkie myśli Jay’ego rysunki, które zostały przetłumaczone na język polski. Bardzo duży plus. Jeśli nie będziecie mieli wygórowanych oczekiwań względem książki Zacznij myśleć jak mnich to będziecie zachwyceni. Na pewno każdy coś znajdzie dla siebie.

Jestem miłośnikiem fantastyki oraz świata Pokemonów i uniwersum Marvela. W wolnych chwilach lubię oglądać mało znane produkcje, o których nikt nie słyszał.
0
Would love your thoughts, please comment.x