Historia na nowo – recenzja książki „Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu” Piotra Soleckiego

Książka Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu zdradza prawdziwe oblicze założyciela dynastii Ajjubidów, który wyrósł na najpotężniejszego władcę świata. Piotr Solecki w bardzo ciekawy sposób wprowadził nas w tę przygodę.

Autor książki opowiedział historię o Saladynie na nowo. Opisał jego przygodę od zwykłego człowieka do najpotężniejszego władcy świata. Droga założyciela dynastii Ajjubidów stanowi prawdziwy fenomen. Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu ukazuje, w jaki sposób posiadł tak ogromną władzę. Wszystko dzięki sprytowi, przebiegłości oraz znakomitej organizacji i zarządzaniu. Zwycięzca spod Hattin wyciągał wnioski i uczył się na popełnianych błędach.

W książce Piotra Soleckiego można dowiedzieć się nie tylko o najważniejszych wydarzeniach, które były przełomowe w życiu Saladyna, ale także zdradza początki i cel wypraw krzyżowych. W dość ciekawy sposób jest opisane, jak wódz Islamu doprowadził do zjednoczenia muzułmanów w okresie podziału na dwa zwaśnione kalifaty: sunnickich Abbasydów z siedzibą w Bagdadzie i szyickich Fatymidów w Kairze.

Książkę mogę polecić każdemu, kto chce w jakiś sposób zacząć swoją przygodę z krucjatami oraz pasjonatom omawianej tematyki. Każdy znajdzie coś dla siebie, inni ciekawą historię napisaną prostym, zrozumiałym językiem. Druga grupa może jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę. Książka Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu jest obiektywna, co jest dużym plusem.

Nie zabrakło również przepięknych, barwnych ilustracji przedstawiających najważniejsze, moim zdaniem, wydarzenia związane z Saladynem Wielkim. Ukazany jest między innymi widok Damaszku z XIX wieku – miasta, które nigdy nie zostało zdobyte przez krzyżowców, będące centrum dowodzenia bohatera muzułmańskiego.

Warto wspomnieć, że Saladyn najczęściej był kojarzony ze zwycięstwem pod Hittin oraz zdobyciem Jerozolimy, które spowodowało wielki szok i niedowierzanie chrześcijan w Europie. Wódz Islamu w książce jest niezwykle barwną i niesamowitą osobą, która wykracza poza wcześniej wspomniany stereotyp. Nie zabrakło również wzmianki o najważniejszych postaciach historycznych, takich jak cesarz Fryderyk Barbarossa, król Francji Filip August czy król Anglii Ryszard Lwie Serce.

Historia spisana jest z wykorzystaniem źródeł łacińskich i arabskich. Opowiada o wojowniku i polityku, który zdobył również Jerozolimę, będącym koszmarem krzyżowców jest dobrze opisana. Nie ma tam zbędnych komentarzy autora. Dodatki w postaci ilustracji dobrze wpasowują się w fabułę. Polecam każdemu tę pozycję.

Bardzo dziękuję wydawnictwu Replika za możliwość przeczytania.

Jestem miłośnikiem fantastyki oraz świata Pokemonów i uniwersum Marvela. W wolnych chwilach lubię oglądać mało znane produkcje, o których nikt nie słyszał.
0
Would love your thoughts, please comment.x