Jak wygląda leczenie psychiatryczne w Polsce? – Recenzja książki „Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce”

Coraz więcej osób potrzebuje pomocy związanej ze zdrowiem psychicznym. Jak faktycznie wyglądają realia polskiego leczenia w tym zakresie? 

Aneta Pawłowska-Krać napisała bardzo dobry reportaż odnośnie problemów, z jakimi borykają się Polacy. Co czwarty obywatel Rzeczypospolitej Polskiej w którymś momencie miał kłopot związany z zaburzeniem psychicznym. W kraju – z powodu uprzedzeń wobec ludzi korzystających z pomocy psychologa lub psychiatry – cierpi co któraś osoba. Depresja, schizofrenia, uzależnienia czy zaburzenia odżywiania to najczęściej spotykane przypadki w szpitalach. 

Autorka książki przeprowadziła szereg wywiadów z pacjentami i ich rodzinami, a także ekspertami w tej dziedzinie, aby ukazać szerszy problem współczesnej polskiej psychiatrii. Osoby, które potrzebują pomocy, trafiają do szpitali zbyt późno lub nie otrzymują odpowiedniego wsparcia i opieki. Często bywają faszerowane lekami, wypuszczane z oddziałów bez wskazówek, co dalej. 

Lektura Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce bardzo mnie dotknęła. Nie byłem świadomy, jak bardzo przestarzały i niedofinansowany może być sektor medyczny odpowiedzialny za leczenie psychiatryczne. Każdy rozdział to inna historia. Pojawiły się nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci. Problem dotyka każdego, niezależnie od wieku. 

Jestem niezmiernie szczęśliwy, że Aneta Pawłowska-Krać poruszyła ten wątek. Zawsze jest nadzieja, że dotrze to do większej części społeczeństwa i ludzie zrozumieją, że ktoś, kto choruje na jakąś chorobę psychiczną – nie jest tym gorszym. Zdecydowanie polecam! Czyta się bardzo płynnie i każdy rozdział ma czytelnikowi do zaoferowania coś innego.

Jestem miłośnikiem fantastyki oraz świata Pokemonów i uniwersum Marvela. W wolnych chwilach lubię oglądać mało znane produkcje, o których nikt nie słyszał.
0
Would love your thoughts, please comment.x