Kraj pełen różnic. Recenzja książki „Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony”

Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony to opowieść o kraju, który może zaciekawić na wiele sposobów – specyfiką życia, polityką, tradycjami, a także sielskimi, alpejskimi krajobrazami. Agnieszka Kamińska zabiera czytelnika we wspólną podróż po Helwecji i odkrywa kolejne jej tajemnice. Książkę wydało Wydawnictwo Poznańskie. 

Szwajcaria została tu pokazana jako kraj nieoczywisty, w którym wiele różnic, czasem nawet skrajności styka się, lub ze sobą sąsiaduje. Zaskakujące jest to, jak w promieniu kilkudziesięciu, bądź kilkuset kilometrów mogą zmienić się przepisy, a zwyczaj akceptowany w jednym miejscu, w innym może okazać się faux-pas. A takie sytuacje w 26 szwajcarskich kantonach to codzienność. Dlatego szwajcarskość to pojęcie bardzo płynne i trudne do jednoznacznego określenia. I właśnie tę wieloznaczność świetnie udało się autorce oddać.

Polityka kraju, w którym o wielu sprawach obywatele decydują w referendach, a sami rządzący to nie są osoby z pierwszych stron gazet, została tu opisana jako zjawisko niespotykane, lecz nieidealne. Dowiemy się też o tym, jak Helwecja przyjmuje gości,  turystów, uchodźców i imigrantów. Tytułowy raj wymyślony odnosi się zapewne do wielu mitów i stereotypów o Szwajcarii i Szwajcarach. Mnie najbardziej zaskoczył fakt, jak późno Szwajcarki otrzymały prawa wyborcze – uzyskały je w referendum w 1971 roku (najpóźniej na świecie!), a w kilku kantonach jeszcze później.

Trudno nazwać tę książkę reportażem, raczej jest to zbiór ciekawostek i anegdot. Należy jednak przyznać, że książka jest napisana w sposób logiczny i przejrzysty, a każde opisywane przez autorkę zjawisko poparte jest odpowiednimi faktami. Szczególnie należy docenić to jak umiejętnie jest naszkicowane tło historyczne, co pozwala nam zrozumieć, dlaczego Helweci mają określone podejście do czegoś lub gdzie leży źródło pewnych tradycji czy zachowań.

Dawka informacji o Szwajcarii, jaką otrzymujemy, jest solidna. Autorce mimo tego, że wplata w tekst własne doświadczenia oraz spostrzeżenia opisując, chociażby swoje relacje ze szwajcarskimi sąsiadami udaje się zachować obiektywizm. Nie osądza, nie krytykuje, nie porównuje na zasadzie nas i „onych”. Obraz Szwajcarii, jaki przynosi lektura, jest barwny, a zarazem uczciwy.

Opisana na nieco ponad 300 stronach Szwajcaria to kraj, którego rozmiary są tak niewielkie, jak duża jest jego złożoność. Dla mnie lektura była okazją, by w przystępny sposób poznać kraj, o którego odwiedzeniu marzę. Helwecja pełna różnic uczy nas tego, że żadne państwo, ani społeczeństwo nie jest idealne i boryka się z własnymi problemami.   Książka daje nam podstawy do zrozumienia specyfiki funkcjonowania tego państwa i życia jego obywateli. Wszystko uzupełniają piękne zdjęcia i spis publikacji o Szwajcarii, gdzie można wiedzę uzupełnić (bardzo doceniam taki zabieg!). Warto przeczytać, aby poznać Szwajcarię i stworzyć sobie wizję tego kraju. Jeśli po lekturze czujemy niedosyt to możemy sięgnąć po polecane pozycje, lub zajrzeć na bloga autorki – I’m not Swiss. 

Muzeolog, kulturoznawca, historyk sztuki (in spe). Najchętniej czyta literaturę faktu, a gdy nie czyta to ogląda - na ekranie, scenie czy wystawie.
0
Would love your thoughts, please comment.x