Bohaterki ocalone przed zapomnieniem. Recenzja książki „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego”

Walczyły o godność i człowieczeństwo, a ich losy zostały zakryte przez kurz historii tak, że niektóre biografie trudno było odtworzyć. Dzięki mrówczej pracy badaczek, bohaterki walczące w warszawskim getcie odzyskały twarze, nazwiska i należne im miejsce w pamięci.

Kwestia charakteru. to książka, w której kobiety-badaczki śledzą losy kobiet-bojowniczek. Do tej pory większość z nich była znana jedynie z pojedynczych wzmianek w literaturze. Tu każdy rozdział poświęcony jest jednej dziewczynie i w miarę możliwości odkrywa wszystkie szczegóły z jej życia i działalności aż do śmierci (większość bohaterek nie przeżyło wojny). 

Wiele z tych kobiet żyło w czasach wielkiego okrucieństwa, jakim było getto warszawskie i Holocaust. Mimo niesprzyjających warunków postanowiły stawić czoła wrogowi, walczyć o swoje prawa i godność. Ich działania miały ogromne znaczenie nie tylko dla żydowskiej społeczności, ale również historii Polski oraz całego świata. Pamięć o tych bohaterskich kobietach może stanowić nie tylko źródło inspiracji, ale również przypominać nam o konieczności walki z niesprawiedliwością, nietolerancją i wszelkimi formami prześladowań.

Niestety, wiele z tych historii pozostało ukrytych lub zapomnianych przez wiele lat. Tym większy podziw już podczas lektury wzbudziła we mnie pasja i determinacja badaczek, które podjęły się tej ważnej i żmudnej misji.

Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego to wyjątkowy reportaż historyczny, który mimo trudności z dostępnością materiałów archiwalnych, przybliża nam niezwykłe historie bohaterek getta warszawskiego. Ta książka jest zarówno hołdem dla kobiet, które poświęciły swoje życie dla walki o wolność, jak i samych badaczek, które niezłomnie poszukują prawdy.

Za egzemplarz książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Czarne

Muzeolog, kulturoznawca, historyk sztuki (in spe). Najchętniej czyta literaturę faktu, a gdy nie czyta to ogląda - na ekranie, scenie czy wystawie.
0
Would love your thoughts, please comment.x