Lubelski Festiwal Filmowy już od 23 do 28 listopada!

Lubelski Festiwal Filmowy 2020 zaprezentuje ponad sto filmów z całego świata. Krótkie i pełnometrażowe oraz te autorskie. Fabuły, dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne, pokazy specjalne, spotkania i warsztaty. Wszystkie wydarzenia dostępne bezpłatnie online.

Tegoroczna, trzynasta edycja Lubelskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się w dniach 23-28 listopada. To najbardziej zróżnicowany tematycznie, stylistycznie i formalnie, rozbudowany programowo międzynarodowy festiwal filmowy. W tym roku najciekawsze nowości filmowe z całego świata, które znalazły się w programie, będą na wyciągnięcie ręki: dostęp do wszystkich tytułów festiwalowych oraz wydarzeń jest bezpłatny, a za pośrednictwem Internetu LFF będzie mógł zagościć w domach w całej Polsce.

Autorzy z całego świata zgłosili na festiwal tysiąc czterysta sześćdziesiąt pięć krótko- i pełnometrażowych filmów. Ponad połowa programu to polskie i europejskie premiery, kilka filmów będzie miało na LFF premierę światową. Widzowie będą mogli zobaczyć filmy rywalizujące w ośmiu konkursach krótkometrażowych i jednym pełnometrażowym o statuetki Złotego Mrówkojada.

W jury tegorocznej edycji zasiądą: Katarzyna Borowiecka (dziennikarka, autorka nagradzanej audycji ABC popkultury w radiowej Trójce, prowadząca magazynu Aktualności FIlmowe w Canal+); Agnieszka Pisarek (filmoznawczyni, krytyczka filmowa związana od 2016 roku z kanałem Sfilmowani na YouTube) oraz Dawid Adamek (założyciel i twórca kanału Sfilmowani).

Festiwal to także pokazy pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące: warsztaty oraz klub festiwalowy realizowany w formule online.

Jednym z mocniejszych punktów tegorocznego programu jest konkurs Fokus: Pełny Metraż, gdzie obok uznanych polskich tytułów takich jak Eastern Piotra Adamskiego czy Supernova Bartosza Kruhlika pojawią się niezależne filmy z Czech, Cypru, Łotwy czy Rosji. Wszystkie zagraniczne pełne metraże na tegorocznym LFF są polskimi premierami. Wśród nich znajdzie się między innymi Jelgava 94 Janisa Abele – młodego, ale już okrzykniętego objawieniem reżysera z Łotwy. Jest to film o powrocie do dzieciństwa, ale też podróż w głąb siebie w poszukiwaniu wydarzeń, które uformowały twórców. Obraz został nagrodzony w czterech kategoriach, w tym za najlepszą reżyserię, na najbardziej prestiżowym łotewskim festiwalu filmowym Lielais Kristaps. Na festiwalu zobaczymy go 28 listopada (sobota) o godzinie osiemnastej.

Warto zwrócić uwagę na pokazy konkursowe krótkich metraży, które zawsze były mocną stroną Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Dla organizatorów wydarzenia to gatunek najszybciej portretujący dynamicznie zmieniający się świat oraz nowe prądy w kinematografii. Także i w tym roku krótki metraż jest ważną częścią programu festiwalu. W tym roku będzie to siedem konkursów tematycznych, między innymi Fokus: Emocje czy Fokus: Animacja. W pierwszym z powyższych konkursów zobaczymy między innymi macedońską Naklejkę o sile ojcowskiej miłości w obliczu absurdalnych zrządzeń losu (film prezentowany na FF w Sundance, polska premiera na festiwalu – 28 listopada) czy animację Ostatnia wieczerza w reżysefii Piotra Dumały (seans w piątek, 27 listopada o dwudziestej), w którym wybitny polski animator łączy scenę ostatniej wieczerzy w jadącym pociągu z wyjątkową, współczesną muzyką. Tegoroczny LFF to także aż dwanaście pozakonkursowych bloków tematycznych.

W programie znalazły się także wydarzenia towarzyszące, takie jak internetowe warsztaty języka filmowego, nowoczesnego pisania i mówienia o filmie oraz storytellingu. Warsztaty poprowadzą między innymi doktor Marcin Maron oraz doktor habilitowany Łukasz Jasina.

Program uzupełni też klub festiwalowy, w którym usłyszymy zespół Czuła Obserwacja wykonujący na żywo muzykę do awangardowych animacji Winsora McCaya (czwartek, 22 listopada o dwudziestej drugiej).

Lubelski Festiwal Filmowy potrwa od 23 do 28 listopada. Dostęp do wszystkich wydarzeń jest bezpłatny. Rejestracja na seanse będzie się odbywała przez portal evenea.pl. Zarejestrowani na piętnaście minut przed seansem otrzymają na podany adres e-mail link do streamu. Wydarzenia klubu festiwalowego będą dostępne na stronie LFF na Facebooku.

Pełny program festiwalu jest dostępny na www.lff.lublin.pl

Miłośniczka filmów i książek romantycznych. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką i sztuką szeroko pojętą. Od pewnego czasu w Internecie można mnie spotkać pod pseudonimem Nudati.
0
Would love your thoughts, please comment.x