Lustereczko, powiedz przecie, jakie zwierzęta mieszkają w polskim lesie

Czy wiesz, jakie zwierzęta mogą mieszkać tuż pod Twoim nosem, drogi czytelniku? Albo na wsi, w mieście czy na pobliskim polu?

Kto nie chciałby wiedzieć, jakich ma intrygujących sąsiadów tuż za płotem albo nawet pod samym oknem. Motyle, różnorakie gatunki ptaków, a nawet z pozoru pospolite psy i koty. Oto jest cała istota okolicznej fauny.

Czy w mieście, czy na wsi, ludzie są ptakom przyjaźni

Z pewnością każdy, kto mieszka na terenie mniej lub bardziej zabudowanym, widział w swoim życiu takiego wróbelka czy gołębia. To zwierzęta charakterystyczne dla skupisk mieszkalnych. Sama jako dziecko uwielbiałam chodzić po mieście i karmić te słodkie pierzaste maluchy. Najpierw kruszoną, suchą bułką, a potem kaszą, bo dowiedziałam się, że bułki mogą szkodzić ich małym żołądkom. Czasem i teraz zdarza się mi przejść się z rodziną do parku i karmić okoliczne ptactwo – ot tak, dla zwykłej przyjemności i wspomnień z dzieciństwa. Oczywiście niektórzy raczej nie są sprzymierzeńcami takich gołębi, bo mogą przenosić różne choroby i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne gdzie popadnie. Ale jednak są to zwierzęta, które nic nam nie zrobiły, więc w sumie nie powinniśmy ich krzywdzić, nie?

Czy w ogrodzie, czy na łące, motyle są pięknie iskrzące

Motyle to naprawdę fascynujące owady. Od gąsienicy, przez kokon, aż w końcu – krucha piękność. I to dosłownie krucha, bo żyje taki dosłownie dzień, w porywach do kilku dni, a i delikatne są niczym płatki róż. Dlatego musimy uważać, gdzie stąpamy, bo to naprawdę szkoda, żeby takie niezwykłe okazy przyrody miały sobie po prostu ot tak zniknąć. Są zbyt ujmujące i piękne. W samej Polsce występuje ich naprawdę sporo, a gatunki nocne są tak samo – a czasem i nawet bardziej – zjawiskowe niż ich dzienne odpowiedniki.

Podsumowanie

Atlas zwierząt Polski to fantastyczny zbiór zwierząt mieszkających w naszym fascynującym kraju. To wręcz podręcznik, przydatny każdemu, kto ciekaw naszej rodzimej fauny. Zwłaszcza że ma naklejki, a taki element bardzo przyciąga tych najmłodszych.

 

Moja ocena: 10/10

Cześć, tu Ola. Zgodnie ze swoim pseudonimem zaczytuję się głównie w fantastyce, ale nie pogardzę też dobrym kryminałem. Wciąż odkrywam nowe, ciekawe dla mnie gatunki książek. Gram też w gry( zazwyczaj przygodowe typu Tomb Raider czy ASC) Jestem szczęśliwa, że mogę Cię poznać!
0
Would love your thoughts, please comment.x