„Stałem się śmiercią, niszczycielem światów”. Recenzja książki „Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej”

Robert Oppenheimer w świecie nauk ścisłych okrył się legendą. Wśród historyków wzbudza kontrowersje. Kim był, jakie były jego motywacje i tajemnice, odkrywa przed nami książka Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej.

Autorzy książki: Martin J. Sherwin i Kai Bird podjęli się trwającej kilkanaście lat misji, jaką było zebranie informacji na temat Roberta Oppenheimera oraz stworzenie rzetelnej i wiarygodnej biografii tej wielowymiarowej postaci. Jeśli istniałyby za jej wykonanie jakieś ordery, przypięłabym je im jeszcze dziś. Praca obu biografów jest wręcz koronkowa. Z zachowanych archiwów instytucjonalnych oraz prywatnych, rozmów ze znajomymi i współpracownikami, materiałów prasowych i wielu innych źródeł stworzyli ponad 500 stron opowieści o Robercie Oppenheimerze. Od urodzenia, przez karierę naukową, II wojnę światową, a także jej pokłosie w losach bohatera.

Dobra biografia powinna mieć to do siebie, że czytelnika już zafascynowanego postacią zaskoczy niejednym faktem, a temu, który zaledwie tę postać poznaje, zaintryguje i wciągnie jak dobra powieść. Ta książka właśnie taka jest. Nie ma tutaj przeskakiwania od wydarzenia do wydarzenia, to kompletna historia. Każdy etap życia ma swój czas, a wszystkie zagwozdki dotyczące choćby działalności politycznej są wyjaśniane na podstawie relacji i wniosków z ich analizy. Rodzina, bliscy i współpracownicy Roberta Oppenheimera to nie anonimowe epizody, lecz ludzie o których wiemy, skąd pochodzili, jak pojawili się w jego życiu. Krok po kroku zanurzamy się też w realia polityczne i wojenne panujące w Stanach Zjednoczonych i w powstanie jednej z najgroźniejszych broni na świecie — bomby atomowej.

Książka prezentuje niezwykle wysoką wartość merytoryczną. Około 200 stron zajmuje sama bibliografia i indeks osobowy, nie brakuje także zdjęć. Napisana przystępnym językiem, nie zostawia czytelnikowi właściwie żadnych niedomówień, jednocześnie dając mu szerokie pole do własnej oceny postaci Oppenheimera.

W 2023 roku swoją premierę będzie miała filmowa biografia Roberta. Reżyseruje Christopher Nolan, a w rolę głównego bohatera wcieli się Cillian Murphy. Bazę dla scenariusza stanowiła właśnie ta książka, tylko pozazdrościć scenarzystom tak rewelacyjnego źródła. Przed lekturą o Oppenheimerze wiedziałam mniej więcej tyle, że był. Dzięki niej poznałam wielowymiarowość tej postaci i zanurzyłam się w świat, w którym nauka, wojna, polityka i ludzkie życie splatają się w nierozerwalną całość.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Replika.

Muzeolog, kulturoznawca, historyk sztuki (in spe). Najchętniej czyta literaturę faktu, a gdy nie czyta to ogląda - na ekranie, scenie czy wystawie.
0
Would love your thoughts, please comment.x