[Recenzja] Dlaczego warto przeczytać “Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje”?

Najnowsza książka Davida D. Burnsa to cenny poradnik dla każdego, kto chciałby poprawić swoje relacje z innymi osobami. 

Autora większość może kojarzyć między innymi z bestsellerowego poradnika Radość życia. Pisarz jest znanym amerykańskim psychiatrą i emerytowanym adiunktem na Wydziale Psychiatrii i Nauk Behawioralnych w Stanford University School of Medicine. Odpowiadał również za spopularyzowanie terapii poznawczo-behawioralnej (CBT). 

W swoim poradniku Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje David D. Burns skupia się na tym, jak – co sama nazwa wskazuje – naprawić za pomocą określonych strategii trudne relacje w związkach, przyjaźniach i w pracy. Autor podkreśla, że fundamentem zdrowej relacji są wzajemny szacunek, zrozumienie i umiejętność rozwiązywania konfliktów.

Dlaczego warto przeczytać? 

  • Praktyczne wskazówki 

Książka z każdą kolejną stroną dostarcza różnych technik badawczych, które pozwalają na lepsze zrozumienie i poprawę relacji, na przykład w przyjaźni czy w związku. Amerykański psychiatra dzieli się konkretnymi przykładami zaczerpniętymi z prawdziwego życia. Pozwala to na łatwiejsze zrozumienie i zastosowanie przedstawionych strategii.

  • Zrozumiały język 

Największym plusem książki Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje jest prosty i zrozumiały język. Nieraz czytałem podobne poradniki i zazwyczaj stawiano w nich na styl naukowy – nie wszystko było klarowne. Tutaj jest inaczej. Lektura została skierowana do szerokiego grona odbiorców. Osoby, które nigdy w życiu nie miały styczności z psychologią lub z terapią, bez problemu zrozumieją przekaz autora. 

  • Krótkie i konkretne rozdziały 

Książkę Burnsa czyta się łatwo i przyjemnie. Gdybym potraktował ją jak zwykłą lekturę, pochłonąłbym ją w jeden dzień. Krótkie rozdziały ułatwiają uporządkowanie zdobytej wiedzy. Bardzo łatwo wracać do wybranych zagadnień, tabelek, wyników – duży plus! 

  • Prezentacja narzędzi 

W przeciwieństwie do wielu innych książek o relacjach, skupiających się na opowieściach o pacjentach lub biografii autora, Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje oferuje coś więcej: praktyczne narzędzia i ćwiczenia, które można od razu zastosować w swoim życiu. Dodatkowo wszystkie dostępne ćwiczenia są oparte na przykładach, aby jak najlepiej wykonać zadanie. Pozwalają one na poznanie mocnych i słabych stron, które warto zmienić w swoim zachowaniu i jakie kroki warto podjąć, aby zbudować szczęśliwsze i zdrowsze relacje. 

Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje to książka, którą będę polecał każdemu. Nawet najtrudniejsze relacje można uratować, jeśli obie strony wyrażają gotowość do ciężkiej pracy. 

Dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka za egzemplarz do recenzji.

Jestem miłośnikiem fantastyki oraz świata Pokemonów i uniwersum Marvela. W wolnych chwilach lubię oglądać mało znane produkcje, o których nikt nie słyszał.
0
Would love your thoughts, please comment.x