Upadłe anioły – recenzja książki “Szeptem”

Książka Szeptem Bekki Fitzpatrick otwiera przed czytelnikami serię o tym samym tytule. Powstały cztery tomy tej młodzieżówki. 

Wydawnictwo Poradnia K postanowiło wznowić wydanie jednej z najpopularniejszych książek skierowanych do nastolatków. Lektura opowiada historię 17-letniej Nory Grey, której życie zmienia się nie do poznania, gdy spotyka Patcha Cipriano. Mężczyzna od razu wyróżniał się na tle rówieśników. Tajemniczy, pewny siebie, niebezpiecznie pociągający i skrywający mroczną tajemnicę. 

Chłopak dość szybko wpada w oko dziewczynie. Czy zdecyduje się wejść w tak ryzykowną relację? Jak jego przeszłość wpłynie na jej życie? Jakie sekrety skrywa Patch? 

Nie wiem, czemu tak długo zwlekałem z przeczytaniem tej książki. Za każdym razem, gdy ją wypożyczałem, nie udawało mi się znaleźć czasu na lekturę – aż do teraz. I muszę przyznać, że nie żałuję! Szeptem od pierwszej strony trzymało mnie w napięciu. 

Becca Fitzpatrick mistrzowsko budowała atmosferę grozy i tajemnicy, stopniowo zwiększając tempo akcji. Choć momentami tych zwrotów było odrobinę za dużo – co rozdział coś nowego – nie traktuję tego jako zarzutu, a raczej jako pewne spostrzeżenie. Osobiście wolę, gdy takie niespodzianki pojawiają się nieco wolniej, na przestrzeni kilku rozdziałów.

Relacja Nory i Patcha wzbudza we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony dostrzegam między nimi silną chemię i fascynację, z drugiej wciąż czegoś brakuje, aby w pełni uwierzyć w prawdziwość ich uczuć. Od samego początku ich znajomość była skomplikowana i pełna sprzeczności – raz silny pociąg, raz gwałtowne odpychanie. 

Mam nadzieję, że w kolejnej części ich historia miłosna nabierze bardziej wyrazistych kształtów. Szeptem to typowa książka młodzieżowa, w której można znaleźć nadprzyrodzone elementy (wprowadzenie do historii Nephilimów, istot pół-anielskich, pół-demonicznych), szybką akcję (liczne zwroty, ciężko się przy niej nudzić) oraz łatwy język. Autorka posługuje się przyjemnym stylem, co sprawia, że lektura nie przytłacza. 

Becca Fitzpatrick wykreowała wciągający świat dla miłośników romansów i fantastyki młodzieżowej. Oczarował mnie zupełnie swoim mrocznym klimatem, więc będę polecał sięgnięcie po ten tytuł każdemu. Jestem pewien, że zaskoczy wielu. 

Dziękuję Wydawnictwu Poradnia K za egzemplarz do recenzji.

Jestem miłośnikiem fantastyki oraz świata Pokemonów i uniwersum Marvela. W wolnych chwilach lubię oglądać mało znane produkcje, o których nikt nie słyszał.
0
Would love your thoughts, please comment.x