Recenzja serialu „Czarnobyl” – DVD

fot: HBO Max

26 kwietnia 1986 nastąpiła największa katastrofa elektrowni w Czarnobylu, do którego doszło w wyniku wybuchu wodoru z reaktora jądrowego bloku numer cztery. Jest to zarazem największa katastrofa przemysłowa w dziejach ludzkości. Zawiodło dziesiątki tysięcy ludzi.

Co zawiodło? Co tak naprawdę tam się stało? Czemu reaktor jądrowy wybuch? Co się stało z ludźmi, którzy tam przebywali? Każde poprzednie pytanie rodzi kolejne i tak w nieskończoność. W końcu możemy, mniej więcej dowiedzieć co tam tak naprawdę się wydarzyło…

Stacja HBO stworzyła 5-odcinkowy miniserial pod tytułem „Czarnobyl” opowiadający przerażającą historię najgorszej w dziejach katastrofy, do której doprowadził człowiek – potężnego wybuchu z 1986 roku w czarnobylskiej elektrowni atomowej na terenie ówczesnego ZSRR. Serial przedstawia to, co się działo od porannej eksplozji, chaos, śmierć w następnych dniach, tygodniach i miesiącach…

Bardzo ciekawym zabiegiem serialu „Czarnobyl” jest to, że widzimy ją z punktu ludzi. Chodzi mi głównie o to, że nie jest to zwykły naukowy dokument, lecz pokazana perspektywa zwykłego człowieka. Powodując, że jeszcze bardziej jesteśmy wciągnięci w historię.

Nie wiem, jak serial wypada na tle historycznym… Jednak to nie o to chodzi. Przede wszystkim bardzo podziwiam twórców za próbę oddania tak realistycznej rzeczywistości. Nakreślenie potworności i tego, przez jakie piekło przechodzili ludzie, którzy tam wówczas przebywały to coś strasznego.

Oglądanie tego serialu było naprawdę momentami bardzo przerażające. Momentami po prostu chciałem wyłączyć ten odcinek i nie wracać do tego. W jaki sposób my, czyli widzowie musieliśmy patrzeć jak ludzie, którzy zostali, napromieniowani ogromną dawką schodziła im skóra… cierpieli. Obserwowanie jak chyba w przedostatnim odcinku wybijane zostały zwierzęta… Coś strasznego.

Bardzo dużym plusem było dobieranie utworów muzycznych, które idealnie pasowały do przedstawianych nam scen.

Oglądałem serial „Czarnobyl” na DVD i historia tam przedstawiona mrozi krew w żyłach. W życiu nie zdawałem sprawy, że coś tak okropnego miało miejsce. Zyskujemy, przede wszystkim pełną świadomość tego, co tak naprawdę tam się wydarzyło.

Nie można zarzucić serialowi tego, że nie nakreśla ogrom katastrofy. Wszystko jest przedstawiane w odpowiednim tempie, nic nie pomijając po drodze. Pokazane są również wątki poboczne, które jeszcze bardziej nadają historii jakości i unikalność.

Trzeba pochwalić, twórców za to, że przedstawiona katastrofa w Czarnobylu w 1986 roku jest dopięta na ostatni guzik. Nie ma żadnych niejasności lub niespójności. Nawet malutkie drobiazgi są precyzyjnie dopracowane. Duży ukłon dla osób, które pracowały nad efektami specjalnymi.

Produkcję oceniam bardzo pozytywnie i moim zdaniem jest obowiązkowa do obejrzenia. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, że coś takiego miało miejsce i jakie skutki wybuch elektrowni jądrowej w Czarnobylu spowodował.

Polecam, obejrzeć serial w wersji DVD w dużej lepszej jakości niż byście zobaczyli na HBO GO. 

Rok produkcji: 2019
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 309 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polska, angielska, francuska, hiszpańska, czeska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Digital 5.1
Napisy: angielskie, polskie, czeskie, francuskie, holenderskie, duńskie, fińskie, norweskie, szwedzkie, hiszpańskie
Wersja dla niesłyszących: Angielska
Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania
Dodatki:
Za kulisami: reżyser Johan Renck opowiada o powstaniu, tego nakręconego z rozmachem, miniserialu; Poznaj głównych bohaterów: Jared Harris, Stellan Skarsg?rd i Emily Watson mówią o kreowanych przez siebie postaciach; Czym jest Czarnobyl? – Obsada i ekipa, w tym scenarzysta i producent wykonawczy Craig Mazin, mówią o prawdziwej katastrofie w Czarnobylu; Moment kluczowy – proces: Analiza sceny finałowej; Od scenariusza po ekranizację: reżyser Johan Renck opisuje kręcenie jednej z najkoszmarniejszych scen Czarnobyla;

Jestem miłośnikiem fantastyki oraz świata Pokemonów i uniwersum Marvela. W wolnych chwilach lubię oglądać mało znane produkcje, o których nikt nie słyszał.
0
Would love your thoughts, please comment.x