Top10 filmów akcji 2020!

Godzina policyjna? Odwołana. Puby? Zamknięte. Nuda? Czasostrefa zaprasza!

A zaprasza w tej chwili kinomaniaków. Jeśli lubicie filmy akcji (a lubicie, skoro weszliście tu na podstawie nagłówka), to mam dla Was przegląd dziesięciu najlepszych filmów tego gatunku według strony screenrant.com. Tak, wiem, sylwestrowa noc to za mało, by obejrzeć je wszystkie… Ale mamy czas, prawda?

10. Freaky

Film od Blumhouse okazała się świetną zabawą dla tych, którzy sprawdzili ją pod koniec roku. Koncepcja seryjnego zabójcy polegająca na zamianie ciała nie tylko pozwoliła Kathryn Newton (Millie) i Vince Vaughn (The Butcher) na występowanie w różnych rolach, ale reżyser Christopher Landon całkiem dobrze wykorzystał to w akcji filmu. Poza pomysłowymi zabójstwami, film wykorzystuje zamianę ciał Newtona i Vaughna na swoją korzyść. Niezależnie od tego, czy jest to Millie w ciele Butchera, wykorzystująca swoją siłę, aby łatwo pokonać swoich przyjaciół, czy też Butcher w ciele Millie walczący o pokonanie nauczyciela, Freaky ma kilka zabawnych scen walki, które w pełni wykorzystują swoje założenie dzięki koordynatorowi kaskaderów – Markowi Raynerowi.

9. Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984 może być średnim filmem akcji, ale najnowsza produkcja DC Extended Universe wciąż ma dobre momenty. Sekwencja otwierająca film, w której młoda Diana bierze udział w igrzyskach olimpijskich Themysciry, rozpoczyna film od zakrojonej na szeroką skalę akcji. Najlepsze jednak sekwencje akcji są z Gal Gadot. Pokonanie złodziei w centrum handlowym pokazuje, jak Wonder Woman jest zaawansowana w walce z przestępczością  i dobrze wykorzystuje swój lasso. Jednak najważniejsze momenty pojawiają później.  Sekwencja w Białym Domu, w której Diana walczy z Barbarą Ann Minervą (Kristen Wiig), podczas gdy Steve Trevor (Chris Pine) walczy z Maxwellem Lordem (Pedro Pascal), jest prawdopodobnie najlepszą z całej produkcji, choć kulminacyjne starcie Dianą w jej zbroi Golden Eagle z w pełni przekształconą Cheetah też zasługuje na wyróżnienie.

8. Love And Monsters

Dylan O’Brien jest już znaną gwiazdą filmów akcji po trylogii Więzień Labiryntu. Wrócił w tym roku do nas z kolejnym postapokaliptycznym filmem, w którym Joel podróżuje przez zmienioną Ziemię, aby ponownie połączyć się ze swoją dziewczyną. W Love and Monsters występuje wiele zmutowanych stworzeń, z którymi główny bohater przecina swe ścieżki, co zwykle skutkuje ekscytującą akcją – zwłaszcza gdy jego pies, Boy, jest w niebezpieczeństwie. Mimo że O’Brien i Jessica Henwick bardziej niż z ludźmi mierzą się z potworami stworzonym w CGI, film nie pozwala nam się zbyt długo nudzić.

7. Mulan

Ponowna ekranizacja postaci Mulan zmieniła wiele elementów, które widzowie pokochali z klasycznej animacji Disneya. Różnice wprowadzone przez reżysera Niki Caro polegały na tym, że film stał się częściowo wojennym eposem z kilkoma dużymi sekwencjami akcji. Zręczność Mulan w walce i jej „moce” chi pozwoliły wykorzystać ją w filmie w wielu ekscytujących scenach. Niektóre z wyjątkowych momentów nadeszły, gdy główna bohaterka przyćmiła innego żołnierza podczas treningu i inwazji na Cesarskie Miasto w trzecim akcie. Jak można się było spodziewać po tak rozległej epopei, ekipa kaskaderów była ogromna, na czele której stali koordynatorzy kaskaderów Ben Cooke i Scott Rogers oraz koordynatorzy walki Heidi Moneymaker, Nuo Sun i Shane Yan.

6. Bad Boys For Life

Powrót Willa Smitha i Martina Lawrence’a do Bad Boys for Life spełnił większość oczekiwań. Reżyserzy Adil El Arbi i Bilall Fallah nadali serii lepszą fabułę, co nie było mocną stroną poprzednich odsłon Michaela Baya. Jednak udało im się ponownie uchwycić zabawę i wybuchowość charakterystyczną dla poprzedniego reżysera. Bad Boys for Life jest wypełnione różnorodnymi znakomitymi sekwencjami akcji. Pościg samochodowy/motocyklowy w środku filmu jest główną atrakcją, a trzeci akt również dostarcza niezapomnianych chwil. Podczas, gdy Smith jest tutaj gwiazdą akcji, Vanessa Hudgens, Alexander Ludwig, Paola Nuñez, Charles Melton i Jacob Scipio również mają chwile, aby zabłysnąć.

5. Extraction

Jeśli chodzi o zawarte w nim sekwencje akcji, Extraction całkowicie zasługuje na miejsce w pierwszej piątce w tego rankingu. Chris Hemsworth odłożył Mjolnira na bok, by stać się śmiertelnym najemnikiem o imieniu Tyler Rake, a film Netflixa dostarczył jedne z najbardziej imponujących sekwencji walk w tym roku. Sam Hargrave, debiutujący w roli reżysera, mający za to długą historię kaskadera, ułożył oszałamiające 12-minutowe „jedno ujęcie”, które jest niemal nieprzerwaną akcją. Ta sekwencja jest z pewnością jednym z najlepszych momentów akcji w tym roku, ale ten film to coś więcej niż tylko jeden trick. Walki na pięści i strzelaniny prezentowane przez resztę filmu również są znakomite. Szkoda, że reszta filmu nie trzyma poziomu, ale film nadal jest wart obejrzenia.

4. Old Guard

Netflix wydał kolejny wielki hit akcji w 2020 roku. Film jest kolejną wizytówką Charlize Theron w gatunku akcji po niesamowitej pracy, którą wykonała w Atomic Blonde. Chociaż Stara Gwardia może nie mieć chwili, która byłaby zwieńczeniem pojedynczej walki w filmie, zawiera konsekwentną falę akcji ze strony zespołu. Tytułowa Stara Gwardia (grupa nieśmiertelnych, gdzie każde z nich jest wysoce wykwalifikowanym wojownikiem) dała reżyserce Ginie Prince-Bythewood możliwość tworzenia niezapomnianych scen walk. Niektóre z wyróżniających się sekwencji to Andy Therona walczący z Nilem (KiKi Layne) w samolocie oraz oryginalna sekwencja odradzania na początku filmu.

3. The Invisible Man

Niewidzialny człowiek jest daleki od prawdziwego filmu akcji, ale reżyser Leigh Whannell nadal przedstawił kilka ekscytujących sekwencji. Po ciężkiej akcji w Upgrade Whannell po raz kolejny wykorzystał założenie swojego filmu, aby odegrać wspaniałe momenty. Posiadanie niewidzialnej osoby w centrum akcji dało mu możliwość wizualnego wyróżnienia filmu na tle konkurencji. Chociaż istnieje kilka wspaniałych przypadków użycia tych mocy (zwłaszcza poza akcją), wyróżniająca się sekwencja walki polega na tytułowym bohaterze, Adrianem Griffinem (Oliver Jackson-Cohen), walczącym ze strażnikami Instytutu Cecilii Kass (Elisabeth Moss).

2. Birds Of Prey

DCEU uraczyło nas filmem, choć wątpliwym jako całość, to jednak przepełnionym akcją. Margot Robbie miała okazję pokazać tutaj więcej ze swoich zdolności jako gwiazda akcji i rutynowo znajdowała się w centrum najlepszych scen walki w filmie. Włamanie się Harley na komisariat było oszałamiające wizualnie, a ponadto zawierało jedne z najlepszych choreografii walki w filmie. Jest też wiele innych wspaniałych momentów, w których zespół Birds of Prey w trzecim akcie zapewnia świetną akcję, komedię i pracę nad psychologią postaci.

1. Tenet

Nie powinno dziwić, że to właśnie Tenet jest najlepszym filmem akcji roku 2020. Hity Christophera Nolana, w którym manipuluje czasem, mogą mieć fabułę, która wprowadzi niektórych w zakłopotanie, ale akcja pokazana przez cały ten czas jest naprawdę szalona. Nolan zawsze był dobrym reżyserem akcji, ale Tenet zawiera największe i najlepsze sekwencje, jakie kiedykolwiek nakręcił. Prawie każdy moment akcji przedstawiony w filmie jest czymś, co można zobaczyć, dzięki konsultacjom z koordynatorami kaskaderskimi George’em Cottle’em i Amarem Shetty oraz koordynatorem walki Jacksonem Spidellem. Moment w którym główny bohater (John David Washington) brutalnie bije przeciwników w kuchni jest ekscytujący. W międzyczasie wszystko, od odwróconej walki po samolot, który rzeczywiście rozbili, aby nakręcić napad na lotnisko, pozostawi widzów na krawędzi siedzeń. A jeśli to wszystko nie było wystarczająco imponujące, skala i zawiłość trzeciego aktu są prawie niezrównane. Tenet jest daleki od doskonałego filmu, ale nadal jest jednym z najlepszych w tym roku, a Nolan rzadko traci rytm, jeśli chodzi o pokazaną tu akcję.

A który film z tego roku jest Waszym ulubionym? Napiszcie w komentarzach! Szczęśliwego Nowego roku!

0
Would love your thoughts, please comment.x