Tragedia Gwiezdnych Wojen. Zmarł David Prowse – Darth Vader

Zmarł aktor znany wszystkim z roli Darth Vadera (Gwiezdne Wojny). David Prowse odszedł w wieku osiemdziesięciu pięciu lat.

Niech moc będzie z nim zawsze! Chociaż słynął z grania wielu potworów – wszyscy, którzy znali Dave 'a i pracowali z nim wiedzą, że był bohaterem – napisał w  oświadczeniu agent aktora, Thomas Bowington.

Dla wielu fanów Gwiezdnych wojen to wydarzenie jest prawdziwą katastrofą. Kim był David? Aktorem odsuniętym od roli i uczynnym mężczyzną?

Kariera Prowse’a

Oprócz roli w serii Gwiezdne wojny grał również w filmach takich jak Mechaniczna pomarańcza, Benny Hill, Jak wam się podoba. Był bardzo wysoki i dobrze zbudowany, mierzył 201 cm. To właśnie dlatego dostał angaż w roli Darth Vadera, jednak szybko pojawiły się komplikacje. Nie mógł uczestniczyć w scenach walki, gdyż niszczył wszystkie miecze świetlne. Do zastąpienia aktora wynajęto szermierza, Boba Andersona. Kolejnym mankamentem aktora okazał się akcent, który nie pasował do odgrywanej przez niego roli. Koleżanka Davida, z planu filmowego, zwykła żartować z jego wymowy nazywając go „Darth Farmer”. Z powodu akcentu, z West Country, aktora musiał dubbingować James Earl Jones. Do tych wszystkich trudności dochodził jeszcze konflikt z reżyserem, Georgem Lucasem. Aktor rzekomo zdradził ważne informacje, przez co nie kontaktował się z reżyserem od kilku lat.

George uwierzył, że to ja zdradziłem mediom informację o śmierci Dartha Vadera, chociaż w tym czasie nawet nie wiedziałem, że moja postać zginie. Od tamtej pory nie odzywa się do mnie. Bojkotowano mnie na planie i nie dostałem zaproszenia na premierę – skomentował David.

Działalność społeczna

Czy słyszeliście kiedykolwiek o Green Cross Code Man? Pod właśnie takim mianem David Prowse znany był w Wielkiej Brytanii. Uczył dzieci jak właściwie zachowywać się na drodze, pod postacią zielonego znaku drogowego. Z właśnie tej roli był najbardziej dumny, co często podkreślał w wywiadach. Otrzymał również order Imperium Brytyjskiego za kampanię bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród dzieci prowadzoną w latach 1971-1990. Aktor namawiał również mężczyzn do częstych badań, ponieważ w 2009 roku nieszczęśliwie zachorował na raka prostaty.

0
Would love your thoughts, please comment.x