Trzy powody, dla których warto przeczytać „Opowieść wigilijną”

Chyba większość z nas kojarzy historię Ebenezera Scrooge’a, bohatera powieści Karola Dickensa. Ale czy na pewno rozumiemy, o czym ona jest? 

Opowieść wigilijna to opowieść o bezdusznym, skąpym i samolubnym człowieku. Nie liczy się dla niego nic poza pracą. Cały dzień siedzi z nosem w księgach rachunkowych. Unika dobrych uczynków, nigdy nie bywa miły i uprzejmy. Nienawidzi Bożego Narodzenia. 

Ebenezer Scrooge w tym magicznym dniu pod wpływem pewnych wydarzeń zmienia się na lepsze. Jest to opowieść o sile magii świąt Bożego Narodzenia i o tym, jaką moc ma dobro! 

  1. Pieniądze nie mają zbyt dużej wartości 

Opowieść wigilijna na przykładzie bogatego i skąpego Ebenezera pokazuje, że majątek to nie wszystko. Każdy, podobnie jak i on, pragnie bliskości drugiej osoby. Bohater powieści Karola Dickensa jest człowiekiem zamożnym, ale smutnym. Nie ma niczego, co dawałoby mu radość z życia. Jego codzienność ograniczyła się do relacji dom – praca. Dopiero wizyta duchów świąt ukazała mu, że rzeczy materialne nie są tak ważne. Powinny być dodatkiem do szczęścia. 

  1. Czynienie dobra ma wielką moc 

Mało kiedy powieść potrafi tak dobrze ukazać siłę czynienia dobra. Scrooge przed przemianą był negatywnie nastawiony do pomocy i dobroci innych ludzi. Uważał to za głupotę i stratę czasu oraz pieniędzy. Opowieść wigilijna ukazuje wewnętrzną przemianę człowieka bezdusznego i skąpego w empatycznego i chętnego do działania.

  1. Wiara w moc przemiany

W ten jeden magiczny dzień w roku dzieją się cuda. Karol Dickens stworzył bohatera – Ebenezera Scrooge’a – który przechodzi wewnętrzną metamorfozę w trakcie wizyt duchów świąt. Najważniejsze jest to, że nie następuje ona tak po prostu. Wszystkie wydarzenia doprowadzają do momentu kulminacyjnego, w którym zachodzi przemiana. 

Niedawno wydawnictwa Olesiejuk ukazała się nowa, odświeżona wersja Opowieści wigilijnej. Nie dość, że książka wygląda przepięknie, to jeszcze w środku można znaleźć ilustracje. Dodatkowo czcionka jest bardzo przyjemna dla oczu. W porównaniu do zwykłych wydań opowieści o Ebenezerze Scrooge’u nie odpycha. 

Opowieść wigilijna mimo upływu wielu lat wciąż jest bardzo aktualna i uczy. Dostarcza wielu merytorycznych lekcji i uświadamia, jak ważne są relacje międzyludzkie. Przede wszystkim zaś podczas czytania jej można poczuć magię Bożego Narodzenia.

Książkę można zakupić na stronie SwiatKsiazki.pl – Link 

Jestem miłośnikiem fantastyki oraz świata Pokemonów i uniwersum Marvela. W wolnych chwilach lubię oglądać mało znane produkcje, o których nikt nie słyszał.
0
Would love your thoughts, please comment.x