,,Wróć do mnie” – recenzja książki Bogusława Stępnika

Wróć do mnie to powieść młodzieżowa, której wątkiem głównym jest przyjaźń piętnastoletniego Jurka z koniem Pajacykiem.

Dla nastolatka cierpiącego na zaburzenia rozwoju chwile spędzane ze zwierzęciem oznaczają radość i ucieczkę od ograniczeń. Niestety właściciel Pajacyka i sąsiad rodziny Jurka umiera, a jego syn sprzedaje konia za granicę. Gdy chłopiec dowiaduje się o tym, co czeka jego przyjaciela, bez wahania wyrusza w podróż śladem transportu zwierząt. W drodze spotyka Werę – dziewczynę z trudną przeszłością i uciekinierkę z poprawczaka.

Historia została opowiedziana w emocjonalny sposób charakterystyczny dla opowieści przeznaczonych dla młodszych odbiorców. Ze względu na charakter opisywanych wydarzeń książka może być zbyt przejmująca dla wrażliwszych dzieci. Nie można jednak odmówić tej powieści dynamiki i mnogości przygód, które zapewniają przyjemność z czytania.

Historie takie jak Wróć do mnie zostają z czytelnikiem na długo, skłaniając go do refleksji nad relacjami z otoczeniem i naturą. Lektura może być także ciekawa dla rodziców, gdyż pozwala spojrzeć na świat oczami młodego bohatera i przeżyć jego emocje.

Muzeolog, kulturoznawca, historyk sztuki (in spe). Najchętniej czyta literaturę faktu, a gdy nie czyta to ogląda - na ekranie, scenie czy wystawie.
0
Would love your thoughts, please comment.x