,,Prawo Lidii Poët” – fabularyzowany serial na podstawie prawdziwej historii!

plakat serialu prawo lidii poët sezon 2
fot. Netflix

Prawo Lidii Poët to nowy serial Netflixa, bazujący na historii pierwszej włoskiej prawniczki.

Produkcja jest już dostępna na Platformie Netfix! Zapowiedź brzmi następująco:

Turyn, koniec XIX wieku. Sąd Apelacyjny w Turynie stwierdza, że przyjęcie Lidii Poët do izby adwokackiej jest niezgodne z prawem, co uniemożliwia jej wykonywanie zawodu prawniczki tylko dlatego, że jest kobietą. Lidia nie ma pieniędzy, ale duma nie pozwala jej się poddać, dlatego rozpoczyna pracę w kancelarii swojego brata Enrica, w której przygotowuje apelację, aby obalić postanowienie sądu. Jej podejście jest całkowicie nowatorskie — Lidia broni podejrzanych o przestępstwa kryminalne, obalając stereotypy i uprzedzenia. Jacopo, szwagier Lidii, tajemniczy dziennikarz, przekazuje jej informacje i kontaktuje ją z półświatkiem pełnego ekstrawagancji Turynu. Ten lekki serial o śledztwie to fabularyzowana wersja prawdziwej historii Lidii Poët, pierwszej włoskiej prawniczki.

Zwiastun możecie obejrzeć poniżej:

Inspiracja dla serialu Prawo Lidii Poët. Kim była prawdziwa Lidia Poët?

Jak możemy dowiedzieć się z Wikipedii, Lidia Poët była pierwszą współczesną włoską prawniczką. Pozbawienie jej prawa wykonywania zawodu doprowadziło do powstania ruchu, który umożliwił kobietom bycie prawniczkami i sprawowanie urzędów publicznych we Włoszech. Kobieta zdała egzaminy na wydziale prawa Uniwersytetu w Turynie i uzyskała dyplom 17 czerwca 1881 roku. Przez następne dwa lata „uczestniczyła w praktyce kryminalistycznej” w biurze adwokata i asystowała na posiedzeniach trybunałów. Następnie przeszła teoretyczny i praktyczny egzamin Zakonu Adwokatów w Turynie. Zatwierdzona 45 z 50 głosów, została wpisana na listę adwokatów 9 sierpnia 1883 r. Wpis kobiety na liście „nie spodobał się” kancelarii prokuratora generalnego, który złożył skargę do Sądu Apelacyjnego w Turynie. Oficjalnie Lidia została adwokatem dopiero w 1920 roku, mając 65 lat. Umożliwiła jej to ustawa z 1919 roku, która to pozwała kobietom na pełnienie niektórych urzędów publicznych. Oprócz tego, Lidia była długowieczna, bowiem dożyła sędziwego wieku – 93 lat!

Serial poruszający ważne aspekty?

Z pewnością produkcja, która przybliży widzom choć odrobinę historii, jest warta uwagi. Miejmy nadzieję, że serial skupi się na walce o prawa kobiet i będzie dobrym źródłem historycznej wiedzy, na temat niewątpliwie wybitnej osoby, którą była Lidia Poët.

0
Would love your thoughts, please comment.x