Caravaggio w Warszawie. Dzieła mistrza w Zamku Królewskim

W Zamku Królewskim do 10 lutego 2022 roku dostępna jest wystawa czasowa pod tytułem Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego. 

Ekspozycję tworzy około czterdziestu obrazów, największa część z nich to dzieła tak zwanych caravaggionistów. Perłą w koronie jest obraz samego Caravaggia – Chłopiec gryziony przez jaszczurkę. Na początku otrzymujemy dawkę informacji o Roberto Longhim, z kolekcji którego pochodzą prezentowane malowidła. Był on włoskim historykiem sztuki i jednym z najwybitniejszych znawców malarstwa Caravaggia. W kolejnych salach możemy podziwiać płótna artystów z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII wieku.

Wystawa jest przestrzenna, więc nawet jeżeli trafimy na zamkowe „godziny szczytu”, nie powinno nam to przeszkadzać w spokojnym podziwianiu dzieł. A jest czym się zachwycać. Żeby poszerzyć swoją wiedzę o Caravaggiu, możemy zajrzeć do kącika przygotowanego przez Dział Edukacji. Umieszczone w nim kolorowe jaszczurki oraz wyświetlany film szybko i przystępnie dostarczą najważniejszych faktów oraz ciekawostek o słynnym malarzu. Najmłodszym niemałą frajdę sprawią memory z dziełami artysty. Można także na kilka chwil zamienić się w bohatera arcydzieła i zapozować w specjalnym InstaPoint. Przestrzeń nieco bliższą rozrywce zlokalizowano w oddzielnym pomieszczeniu, więc nie trzeba się martwić, że zakłóci kontemplację ekspozycji, co jest kolejnym plusem.

Obrazy, które zatrzymują przed swoim obliczem na długie chwile, połączone z kreatywnością edukatorów, czynią tę wystawę wielowymiarowym doświadczeniem. Jeśli na Stare Miasto zawiedzie nas zimowy spacer szlakiem świątecznych iluminacji, to gorąco zachęcam, by przystankiem na tej trasie stał się Zamek Królewski i wystawa Caravaggio i inni mistrzowie… Na temat samych dzieł piszę mało, bo uważam, że dużo lepiej niż o nich czytać, jest je podziwiać. Jako postscriptum dodam, że tuż obok ekspozycji trwa również pokaz specjalny innego dzieła Caravaggia – Narcyz przy źródle. Kolejne wrażenia i powód, by odwiedzić Zamek. Zachęcam! 

 

Muzeolog, kulturoznawca, historyk sztuki (in spe). Najchętniej czyta literaturę faktu, a gdy nie czyta to ogląda - na ekranie, scenie czy wystawie.
0
Would love your thoughts, please comment.x