Czy można obejrzeć serial „Ahsoka” bez znajomości jej wcześniejszych przygód w serii „Gwiezdne Wojny”?

Z pewnością każdy zaczynający przygodę z uniwersum Gwiezdnych Wojen zadaje sobie to pytanie. Nie wszyscy chcą nadrabiać seriale, gdzie występuje Ahsoka Tano, ale czy to przypadkiem nie utrudni im oglądania? Czy to nie będzie jakoś powiązana kontynuacja, której nie zrozumiemy bez znajomości poprzednich jej przygód? Nie utrudni, w zasadzie można zacząć od tego, ale…

Ahsoka Tano to postać występująca w wielu serialach w uniwersum Gwiezdnych Wojen, które pokazują jej rozwój od ambitnej padawanki do samotnego wilka. Chociaż produkcje można oglądać bez wcześniejszej znajomości innych jej przygód, to w dużym stopniu czerpie z ich materiałów źródłowych. Historia Ahsoki zaczyna się w Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów, gdzie tworzy głęboką więź z Anakinem Skywalkerem, jako jej mistrzem. Po kilku latach ostatecznie opuszcza Zakon Jedi, a opowieść jest kontynuowana w Gwiezdne Wojny: Rebelianci, gdzie pomaga Sojuszowi Rebeliantów i walczą z Darthem Vaderem.

Żadna postać nie odbyła tak długiej podróży w tym uniwersum co Tano. Od czasu jej debiutu w 2008 roku widzieliśmy, jak ta złożona postać przechodzi od ambitnej padawanki w Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów, przez nieustraszoną bojowniczkę o wolność, w Gwiezdne Wojny: Rebelianci, po mądrego samotnego wilka – The Mandalorian, Księga Boby Fetta. Ta najnowsza wersja jest kontynuowana w najnowszym rozdziale sagi Mandoverse, w którym Ahsoka (w tej roli Rosario Dawson) prowadzi desperackie poszukiwania budzącego postrach wielkiego admirała Thrawna (Lars Mikkelsen) i zaginionego Ezry Bridgera (Eman Esfandi).

Jeśli nie jesteś aż tak wielkim fanem Gwiezdnych Wojen i żadne z tych imion oraz seriali nie przemawia do Ciebie, istnieje ryzyko, że pewne szczegóły w serii mogą Cię nieco zdezorientować. Nasuwa się, więc pytanie: czy można oglądać Ahsokę bez oglądania innych seriali z serii? Krótka odpowiedź brzmi: tak, można. Zasadniczo oglądanie najważniejszych odcinków historii tej bohaterki przed jej samodzielnym serialem nie jest wymagane, a zalecane.

Historia Ahsoki zaczyna się w Gwiezdnych wojnach: Wojnach klonów

Po raz pierwszy spotykamy togrutankę w formie animowanej, gdy Tano (wówczas podkładana przez Ashley Eckstein) debiutuje w filmie Gwiezdne wojny: Wojny klonów. Dziewczyna jest padawanką, która została przydzielona jako uczennica Anakina Skywalkera (Matt Lanter), co jest niezwykłe, biorąc pod uwagę, że nie jest on mistrzem Jedi. Chłopak niechętnie opiekuje się naiwną uczennicą, ale Ahsoka okazuje się kompetentną wojowniczką o dobrym sercu. Dziewczyna zaczyna także nawiązywać głębokie więzi z mentorem Anakina, Obi-Wanem Kenobim (James Arnold Taylor) i Kapitanem Klonów Rexem (Dee Bradley Baker).

W trakcie serialu animowanego Gwiezdne wojny: Wojny klonów, więź między Ahsoką i Anakinem stale się zacieśniała. Podczas kilku niebezpiecznych przygód dziewczyna staje się mądrzejsza i wykazuje powściągliwość, a to dwie kluczowe cechy niezbędne dla każdego Rycerza Jedi. Jednak kariera Ahsoki jako Jedi zostaje przerwana, gdy zostaje wrobiona w morderstwo i postawiona przed sądem przez swoich rówieśników. Prawdziwym zabójcą okazuje się jej była koleżanka, Barriss Offee (Meredith Salenger) – padawanka, która przeszła na Ciemną Stronę. Anakinowi udaje się oczyścić imię Ahsoki, ale dla niej jest to na tyle nieprzyjemne doświadczenie, że decyduje się na opuszczenie Zakonu Jedi.

Chociaż odeszła z zakonu, to nadal nie mogła powstrzymać się od stoczenia dobrej walki. Nawiązuje kontakt z przywódczynią Mandalorian, Bo-Katan Kryze (Katee Sackhoff), która potrzebuje jej pomocy, gdy zhańbiony Lord Sithów Darth Maul (Sam Witwer) powraca, by podbić Mandalore. To zmusza Ahsokę do tymczasowego powrotu do Republiki, gdzie przewodząc kontyngentowi Klonów wraz z Kapitanem Rexem, udaje jej się schwytać Maula. W tym czasie równolegle mają miejsce wydarzenia z Gwiezdnych Wojen: Zemsty Sithów. Wbrew swojej woli Rex i inne Klony próbują zabić Ahsokę na mocy Rozkazu 66. Dziewczyna usuwa chip kapitana, przez co opamiętuje się, ale reszta nie ma tyle szczęścia. Wraz z powstaniem Imperium Galaktycznego Ahsoka ponownie stała się wyrzutkiem Jedi. W Gwiezdnych wojnach: Wojnach klonów pojawia się także Huyang (David Tennant) – starożytny droid, który przez kilka stuleci uczył młodych Jedi, jak budować miecze świetlne. Widzimy go jako droidowego towarzysza bohaterki w jej ostatniej samodzielnej serii.

Ahsoka pomaga Sojuszowi Rebeliantów w Gwiezdnych wojnach: Rebelianci

Jeśli jednak zamierzasz skusić się na inne przygody tej bohaterki, to powinieneś obejrzeć Gwiezdne Wojny: Rebelianci. Serial nie tylko kontynuuje historię dziewczyny, ale także przedstawiają wiele postaci, które powracają w serialu Ahsoka. Mianowicie jest to: mandaloriańska artystka Sabine Wren (Tiya Sircar), pilotka Twi’Lek Hera Syndulla (Vanessa Marshall), gubernator Lothal Ryder Azadi (Clancy Brown), zrzędliwy droid astromechaniczny Chopper (Dave Filoni), sierota Jedi Ezra Bridger (Taylor Gray) i Imperialny Wielki Admirał Thrawn. Jedyni członkami ekipy Rebelii, niewystępujący w produkcji, to nauczyciel Jedi Ezry oraz romantyczny partner Hery Kanan Jarrus (Freddie Prinze Jr.), który ginie w ostatnim sezonie serialu, obciążony obcymi kosmitami Zeb Orrelios (Steve Blum), ma swój epizod w trzecim sezonie The Mandalorian. Nie ma także zreformowanego agenta imperialnego Kallusa (David Oyelowo), którego miejsce pobytu jest nieznane.

Jak sugeruje tytuł, fabuła podąża za grupą rebeliantów, którzy podejmują się dorywczych prac dla raczkującego wówczas Sojuszu Rebeliantów, szczególnie jeśli chodzi o rodzinną planetę Ezry, Lothal. W drugim sezonie Ahsoka powraca do animacji Gwiezdnych Wojen jako ich sojuszniczka, pomagająca im uniknąć przerażających inkwizytorów. Wkrótce dziewczyna staje twarzą w twarz z Darthem Vaderem i szybko zdaje sobie sprawę, że tym zamaskowanym zagrożeniem jest jej upadły mistrz, Anakin Skywalker. Sezon 2 kończy się pojedynkiem Ahsoki ze swoim starym mentorem, przez co Rebelianci zakładają, że zginęła.

Okazuje się, że tak nie jest, a w ostatnim sezonie Gwiezdne Wojny: Rebelianci, Ezra ją ratuje. Ahsoka przeżyła spotkanie z Vaderem. Ezra zatrzymuje Wielkiego Admirała Thrawna, gdy oboje zostają zabrani w nadprzestrzeń przez wieloryby Purrgil. Od tamtej pory zaginęli, co skłoniło główną bohaterkę i Sabine do podjęcia próby ich odnalezienia.

Ahsoka debiutuje aktorsko w drugim sezonie The Mandalorian i chociaż Sabine nigdzie w tym momencie nie można znaleźć, nadal szuka zaginionego Wielkiego Admirała Thrawna. Z pomocą Din Djarina (Pedro Pascal) dziewczyna uzyskuje informacje od złego sędziego Morgan Elsbeth (Diana Lee Inosanto).

Oglądaliście czy macie w planach? Ahsoke można zobaczyć na Disney +!

Miłośniczka książek, fotografii, seriali i dobrego kina! Fanka Harrego Pottera, twórczości Anety Jadowskiej oraz Marvela. Od dziecka zakochana w fantastyce, ale po inne gatunki również chętnie sięgam. Uwielbiam pisać ale póki co do szuflady. Na co dzień prowadzę swojego bloga, gdzie możecie zobaczyć mój świat, moje pasje.
0
Would love your thoughts, please comment.x