Dlaczego Doktor Ncuti Gatwy jest krokiem naprzód w „Doktorze Who”?

Ten nowy kierunek oznacza więcej, niż myślisz. Postać 15. doktora granego przez Ncuti Gatwe to krok w przyszłość, otwierający drzwi na różnorodność.

Doctor Who słynie z dziesięcioleci wyjątkowego opowiadania historii, czerpie inspirację z otaczającego go świata. Wykorzystuje zarówno wydarzenia historyczne, jak i przyziemne momenty jako podstawę swoich najbardziej zapadających w pamięć odcinków. Każda era serialu wprowadzała nowego Doktora, który zabierał widzów w nowe przygody w czasie i przestrzeni.

Seria odniosła tak duży (i niekończący się) sukces dzięki możliwości odkrywania nowych wątków fabularnych przez świeże twarze wiodące. Obsadzenie Ncuti Gatwy w roli 15. wcielenia jest historycznym wydarzeniem, ponieważ jest ono pierwszym Czarnym Władcą Czasu pilotującym TARDIS. Neil Patrick Harris powiedział, że będzie pierwszym Doktorem otwarcie queerowym.

Ta decyzja jest zwycięstwem różnorodności i postępu długoletniej brytyjskiej serii. Pomimo tego, że serial stworzył głęboko zapadające w pamięć postacie, które nadal są bardzo kochane, Doctor Who od jakiegoś czasu potrzebował takiej zmiany.

W przypadku Doktora Who rutyną było odwoływanie się do heteroseksualnego romansu w centrum ostatnich sezonów. Romantyczne napięcie między towarzyszką, a Doktorem, stłumiło jego zdolność do odkrywania innych seksualności i romantycznych związków. Chociaż postacie queer były wpisane do serialu w poprzednich sezonach, ich przedstawienie wydaje się trochę zbyt późne. Bill Potts (Pearl Mackie) była pierwszą taką towarzyszką i zadebiutowała w 2017 roku. Produkcja mocno sugerowała queerowe motywy i podteksty, ale zachowywała się nieśmiało, gdy wychodziła ze swojej strefy komfortu, jak przedstawianie takich postaci poprzez Jacka Harknessa (John Barrowman).

Co queerowy Doktor oznacza dla reprezentacji science-fiction?

Wiadomo, że fikcja jako gatunek czerpie inspiracje z wydarzeń ze świata rzeczywistego i wykorzystuje je jako podstawę do doniosłego opowiadania historii. Jednak historycznie rzecz ujmując, zdarzało się, że obiekty science-fiction przymykały oczy na pewne formy reprezentacji podczas tworzenia postaci zamieszkujących nowe światy. Podtekst może zdziałać tylko tyle, a queerowi fani science-fiction mogą odnieść wrażenie, że można poczynić większy postęp, jeśli chodzi o pełne opowiadanie tego typu historii. Podobnie jak Doctor Who, Star Trek jest znany ze swoich bardziej nowatorskich anegdot o tematyce queer, ponieważ serial dołożył wszelkich starań, aby je przedstawiać. Istnieje nadzieja, że ​​Doktor Ncuti Gatwy pozwoli serii nabrać odwagi, by w pełni i wiernie przedstawić w sztuce te osoby.

Aby zobaczyć zmianę, musi nastąpić zmiana. Doctor Who mógłby wypracować cechę definiującą zarówno siebie, jak i cały gatunek, poprzez potwierdzenie tożsamości 15. Doktora. W science-fiction jest wystarczająco dużo heteroseksualnych postaci, a obfitość reprezentacji hetero bezpośrednio blokuje możliwość usłyszenia głosów queer. Serial dał sobie możliwość zaspokojenia potrzeb gatunku, który aż prosi się o jeszcze większą różnorodność. Poprzez prosty akt umieszczenia nieheteroseksualnej postaci w centrum uwagi, Doktor Who jest w stanie nadrobić aspekt, którego historycznie brakowało w science-fiction.

Doktor Who potrzebuje queerowego głównego bohatera

W poprzednich sezonach pojawiały się wzmianki o niektórych postaciach posiadających tożsamość LGBTQIA+. Wydaje się, że podkreślenie, że ich role odegrały większą rolę w serialu, zostało opóźnione. Dopiero pod koniec 2010 roku Doktor Who przedstawił towarzysza będącego gejem (poza Jackiem Harknessem). Piętnasty Doktor Ncuti Gatwy ma potencjał, aby zaakceptować swoją tożsamość i w pełni wyrazić siebie, nie narażając się na odsunięcie na bok przez scenarzystów. Ta historyczna decyzja podjęta przez showrunnerów jest demonstracją tego, jak serial nieustannie ewoluuje, aby jak najlepiej przedstawiać wszystkie ścieżki życia.

Romans w serialu zaczął się tak naprawdę pojawiać dopiero po ponownym uruchomieniu produkcji na początku XXI wieku, a związek Dziesiątego Doktora (David Tennant) z Rose Tyler (Billie Piper) ponownie powrócił do idei romansów Doktorów. W rzeczywistości serial był wcześniej krytykowany za pokazanie głównego bohatera mającego związek ze swoim towarzyszem. Nawet gdy widzowie oswoili się z faktem, że romans jest kluczowym punktem fabuły Doktora Who, nie poświęcono zbyt wiele uwagi fabułom queer. Jack Harkness i Ianto Jones (Gareth David Lloyd) przyczynili się do zwiększenia widoczności związków homoseksualnych w Doktorze Who.

Doctor Who ma teraz potencjał, aby dotrzeć do szerszej publiczności z bardziej niszowego punktu widzenia, łącząc przygody w czasie i przestrzeni z możliwymi do powiązania elementami ludzkimi. Queerowy główny bohater serialu oznacza, że ​​produkcja może uczyć się od siebie, tworząc świeże, nowe i odważne kierunki, w których może podążać. 15. Doktor Ncuti Gatwy jest w stanie wnieść nową perspektywę, która nie była wcześniej udostępniana, i właśnie tego potrzebuje saga.

15. Doktor Ncuti Gatwy to dopiero początek!

Myśląc o potencjalnym wpływie, jaki nowy Doktor mogłoby mieć na serial, można przypuszczać, że produkcja może wkroczyć w swój własny okres renesansu. Potwierdzono, że Ncuti Gatwa pozostanie tytułowym Władcą Czasu przez co najmniej dwa sezony, co oznacza, że ​​może istnieć szerszy plan na przedstawienie postaci. Więcej czasu spędzonego nad wersją Doktora autorstwa Gatwy otwiera przed Doktorem Who mnóstwo możliwości, wprowadzając różnorodne typy postaci, korzystając z możliwości zagłębienia się w unikalne tła.

To, że Ncuti jako pierwszy dokonał tak znaczącego punktu zwrotnego w serialu, nie oznacza, że ​​zrobi to jako ostatni. Daje przykład tego, czego serial powinien nadal szukać. Kiedy kontynuować przesuwanie granic, bądź gdzie dalej kontynuować swoją sagę, queerowy główny bohater to dopiero początek. Ten mały krok w kierunku szerszych, progresywnych perspektyw w serialu może odblokować więcej przełomowych ruchów na nadchodzące lata. Chodzi o to, aby Gatwa wprowadzał zmiany, aby zainspirować kolejne przełomowe momenty w przyszłości.

Miłośniczka książek, fotografii, seriali i dobrego kina! Fanka Harrego Pottera, twórczości Anety Jadowskiej oraz Marvela. Od dziecka zakochana w fantastyce, ale po inne gatunki również chętnie sięgam. Uwielbiam pisać ale póki co do szuflady. Na co dzień prowadzę swojego bloga, gdzie możecie zobaczyć mój świat, moje pasje.
0
Would love your thoughts, please comment.x