Kongres ESG Polska Moc Biznesu – Ryczałtowy ZUS Zabójca

Dnia 7 października 2022 roku odbyło się śniadanie prasowe z mediami, podczas którego przedstawiono nowy projekt reformy składek ZUS.

Jako pierwszy z uczestników głos zabrał Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Sławomir Mazurek. Opowiadał on o problemach związanych z klimatem w dzisiejszych czasach. Powiedział o współpracy między instytucją a innymi jednostkami. Szczególną uwagę zwrócił na edukację w tym zakresie, czyli raportowania sektora MSP. Zaznaczył, że NFOŚiGW będzie kładł szczególny nacisk na termomodernizację. Ponadto mówił o projektach związanych z ochroną klimatu, takich jak Program Czyste Powietrze czy Mój Prąd 4.0. Następnie głos zabrała Agnieszka Łukasiak z Fundacji Veolia Polska, która przedstawiła raport oraz krótką animację przedstawiającą wyniki badań związanych z klimatem.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz opowiadał o zagrożeniach i obciążeniach dla przedsiębiorców płacących składki ZUS w formie ryczałtowej. Podając przykład powiedział, że firmy niezależnie od osiąganego dochodu czy nawet straty muszą płacić stałe kwoty owych składek. Kontynuując myśl Rzecznika profesor Robert Gwiazdowski podkreślał również zły system emerytalny oraz wprowadzenie emerytury obywatelskiej. Dalej dr hab. Jan Klimek ze Szkoły Głównej Handlowej opowiedział o wysokich kosztach przedsiębiorców.

Następnie głos zabrał poseł Paweł Kukiz. W swojej wypowiedzi stwierdził, że przedsiębiorcy powinni korzystać z dobrowolnego ZUS. Jego zdaniem dużą rolę odgrywa tutaj ustrój polityczny, który panuje w naszym kraju. Zaznaczył, że przeraża go niska świadomość obywateli w zakresie obciążeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zwrócił uwagę na to, że warto przeprowadzać dyskusje i je zmaterializować. Konieczne pod tym względem będzie zebranie odpowiedniej ilości podpisów pod projektem Ustawy związanej z dobrowolnością opłacania składek ZUS.

Dr Antoni Kołek z Instytutu Emerytalnego w swojej wypowiedzi mówił o zaletach systemu, jaki panuje w Niemczech. W tym kraju bowiem od wielu lat istnieje dobrowolny ZUS. Zaznaczył, że w Polsce, podejmując działalność gospodarczą, najpierw myśli się o podatkach, a u naszych zachodnich sąsiadów o pracy. Wyjawił, że w aktualnym systemie istnieją pewne formy dobrowolnego ZUS, jak na przykład składka chorobowa u przedsiębiorców.

Jako kolejny głos zabrał Paweł Cybulski, czyli były wiceminister finansów. W swoim wystąpieniu zaznaczył niesprawiedliwość aktualnego systemu płacenia składek ZUS. Istnieje wiele kombinacji, aby uniknąć tego obowiązku czy ryzyka natrafienia na podwójny ZUS. Stwierdził, że projekt Ustawy o dobrowolnym ZUS-ie nie wpłynie rażąco na zmniejszenie wpływów do budżetu. Może nastąpić chwilowe zawahanie finansowe, które w późniejszym czasie wyrówna się, a nawet może przynieść zyski.

Na sam koniec wystąpił dr Marek Woch, Dyrektor Generalny Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. W swoim komentarzu mówił o nieświadomości społeczeństwa, na czym polegają składki i za co faktycznie są opłacane. Wyjawił, że jest wiele głodowych emerytur, podczas gdy inni dostają świadczenia po kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt tysięcy. Zauważył, że porównując pierwszy kwartał bieżącego roku z pierwszym kwartałem zeszłego roku wpływy z tytułu składki zdrowotnej wzrosły o 3 miliardy złotych. Ujawnił on utworzenie organizacji komitetu ustawodawczego, który będzie starał się dotrzeć z projektem Ustawy do Sejmu.

Aby projekt mógł trafić do Marszałka Sejmu, konieczne jest zebranie co najmniej 100 tysięcy podpisów obywateli. Powstała nawet strona internetowa, gdzie można pobrać formularz w tym celu. Istnieje strona na Facebooku Ryczałtowy ZUS – Zabójca miejsc pracy w Polsce, gdzie można śledzić bieżące informacje związane z projektem. Wraz z Adrios4795 dziękujemy za możliwość udziału w śniadaniu prasowym oraz za świetną organizację spotkania.

0
Would love your thoughts, please comment.x