Dżuma XXI wieku. Recenzja książki „Pułapki Samotności”

Samotność, czyli dżuma XXI wieku. Dlaczego tak wiele osób na nią choruje? Co sprawia, że nie potrafimy sobie z tym poradzić? Jak nasz własny umysł potrafi nas wpędzać w ten stan? Na te i inne pytania odpowiada Bill Howatt w poradniku Pułapki Samotności

Nowoczesność obfituje w problemy dotyczące relacji społecznych, które w roku 2020 zostały pogłębione przez izolację wywołaną pandemią koronawirusa. Bill Howatt bierze na warsztat ten temat i próbuje wyjaśnić, jaki jest ciąg przyczynowo-skutkowy, z którego mogą wynikać nasze kłopoty z relacjami społecznymi. Odkrywa także pułapkę mentalną – pewien układ naszych myśli, który sprawia, że tkwimy w problemie, zamiast go rozwiązać. 

Książka jest połączeniem popularnonaukowych tekstów z dziedziny psychologii z bardzo konkretnym poradnikiem. W języku nie brakuje pojęć specjalistycznych i teorii, więc lektura wymaga koncentracji. Warto się o nią pokusić, gdyż porady i strategie ujęte na kartach Pułapek Samotności mogą okazać się bardzo przydatne.  

Trzeba uświadomić sobie jeszcze przed lekturą, że wychodzenie z samotności i budowanie relacji to jest proces zależny bardziej od nas niż od otoczenia. To jak o siebie dbamy, jak o sobie myślimy i jak traktujemy więzi z ludźmi, jest podstawą. Nie mamy wpływu na postrzeganie nas przez otoczenie. Wiele osób obwinia o swoją samotność cały świat, nie zauważając, że jedyną możliwością przemiany jest ich wola i przeanalizowanie niektórych aspektów życia. To tylko jeden z wielu problemów wyjaśnionych w recenzowanym poradniku.

Książkę uważam za świetną propozycję dla tych, którzy borykają się z problemem samotności. Myślę, że wiedza i wskazówki, mogą być świetnym początkiem zmiany na lepsze. Bądźmy dobrzy dla siebie i innych oraz nie wstydźmy się walczyć o nasz dobrostan sami lub z pomocą specjalistów.

Za książkę bardzo dziękuję Wydawnictwu Muza.

Muzeolog, kulturoznawca, historyk sztuki (in spe). Najchętniej czyta literaturę faktu, a gdy nie czyta to ogląda - na ekranie, scenie czy wystawie.
0
Would love your thoughts, please comment.x