Rodzaje broni świetlnej w „Gwiezdnych Wojnach”

W uniwersum Gwiezdnych Wojen pojawiło się wiele niesamowitych broni.

Wszyscy jednak się zgodzą, że najpopularniejsze są miecze świetlne.

Przyjrzyjmy się bliżej i krótko omówmy tę niesamowitą broń.

Miecze świetlne to broń najczęściej wykorzystywana przez Jedi i Sithów. O co chodzi z kolorami? Dlaczego użytkownicy jasnej strony mogli mieć klingę o różnych barwach, natomiast ci po ciemnej stronie musieli zadowolić się tylko czerwonym?
To wcale nie tak, że czerwony = zły. Dobra… w zasadzie to trochę tak jest. Chodzi o to, że kryształy Kyber odpowiadające za ostrze miecza, pozyskiwane są przez użytkowników Mocy poprzez przywiązanie się do jednego z nich. Kamień, łącząc się z nowym właścicielem, wybiera mu kolor.
Czerwonego, białego i czarnego nie da się uzyskać w sposób naturalny.
Sithowie, którzy siłą rzeczy są poddani ciemnej stronie, przelewają ją na swój kyber, tworząc krwawiący kryształ. Proces ten można analogicznie odwrócić. Kamień nie odzyska dawnego koloru. Stanie się biały.

Jeśli zaś chodzi o czarny miecz świetlny, to istnieje tylko jeden. I został on stworzony przez wrażliwego na Moc Mandalorianina. Teraz, broń ta jest symbolem władzy. Czarny, a raczej Mroczny Miecz możemy oglądać w serialu The Mandalorian. Ale jego historia to temat na inny artykuł.

Tyle o kolorach.

Rękojeści miecza są jak płatki śniegu. Każdy Jedi czy też Sith ma inną. Buduje się ją na etapie młodzika (przynajmniej u tych pierwszych).

Niezwykle wyróżniającą się rękojeścią, jest ta od miecza Hrabiego Dooku. Broń jest zakrzywiona, dzięki czemu sprawia wrażenie bardziej eleganckiej.

Shoto, to nic innego, jak po prostu skrócony miecz świetlny. Często wykorzystywany jako broń pomocnicza w niedominującej ręce. Choć dla Mistrza Yody, jest on głównym narzędziem walk, ze względu na wzrost.

Shoto strażnika, to niezwykle trudna w opanowaniu broń. Jej ostrze, podobnie jak wyżej, było skrócone. Jednak rękojeść miała dobudowany prostopadły uchwyt. Przez to miecz wymagał niesamowitych umiejętności walki i koncentracji.

Gdy do kin trafił film Mroczne Widmo, furorę zrobił Darth Maul i jego podwójny miecz świetlny. Co tu dużo mówić. Z jednej rękojeści wysuwają się dwa ostrza. Jeśli broń ma dwa kryształy, może zostać podzielona na dwa oddzielne miecze. Jeśli ma jeden, jest to niemożliwe.

Ciekawy przypadek podwójnego miecza ma Orla Jareni. Jej broń również ma dwie klingi, ale te są ułożone do siebie równolegle. Jednak na życzenie właścicielki są w stanie się rozłączyć i przybrać normalny wygląd.

Miecz świetlny o przedłużonej rękojeści to również interesująca broń. Klinga była obudowana długim artefaktem lub po prostu kijem. Użytkownikiem takiego miecza był na przykład Darth Nihl.

Lanca świetlna to broń przypominająca tę wymienioną wyżej. Różni się jednak tym, że ma  krótszą klingę. Rękojeść natomiast jest najczęściej wykonana z metalu odpornego na ciosy broni świetlnej. Korzystali z nich na przykład Gwardziści Imperatora.

Kolejny jest Bicz świetlny. To broń, która wymaga wielkiej koncentracji, aby przypadkiem sobie głowy nie uciąć. Klinga zachowuje się jak zwykły bicz. Posiadaczką jej jest na przykład Vernestra Rwoh z serii Wielkiej Republiki.

Następnym mieczem, o jakim chcę wspomnieć, jest ten zbudowany przez Ezrę Bridgera. On jak i Vernestra są świetnymi przykładami tego, jak swoje miecze można modyfikować. Broń, wygląda na pierwszy rzut oka normalnie. Jednak chłopak pozwolił sobie połączyć elegancję Jedi z funkcjonalnym blasterem. Dokładnie tak. Ezra ma możliwość strzelania ze swojego miecza.

Ostatnią bronią na dzisiaj, jest miecz o rękojeści, z której wysuwają się dwa mniejsze ostrza prostopadle do głównego. Przyczyną może być niestabilność kryształu. W przypadku Kylo Rena nawet klinga nie jest perfekcyjnie równa w porównaniu do innych mieczy. Możliwe, że podobna analogia spotkała broń Stellana Giosa. U niego, jednak specjalnie wbudowane elementy aktywują dwie laserowe wiązki, a ta główna zachowuje się normalnie.

A wam jaki rodzaj miecza wydaje się najbardziej interesujący?

Interesuję się sztuką, fantastyką i science-fiction. Lubię czytać książki i grać w gry planszowe, jak i komputerowe. Uwielbiam komiksy, zwłaszcza z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Zajmuję się rysunkiem, malarstwem i oglądaniem błyskotek na sklepowych wystawach. Jestem uzależniona od herbaty i muzyki.
0
Would love your thoughts, please comment.x