Tu każda z nas może być księżniczką… Recenzja “Opowieści o Odwadze i Dobroci”

Arielka, Pocahontas, Kopciuszek, a także Tiana i Vaiana. To księżniczki znane zarówno młodszym, jak i starszym dziewczynom. Która z nas nie zaczytywała się w bajkowe przygody o nich i marzyła, by przeżyć to samo?

Teraz, dzięki Opowieściom o Odwadze i Dobroci możemy przeżyć wraz z nimi nowe przygody i ponownie zanurzyć się w bajkowym świecie magii.

Jeśli chodzi o samą treść książki, mamy tu 14 nowych opowieści ze świata księżniczek. Znajdą się tu ‘klasyczne’ opowieści takie jak o Belli i Śnieżce, ale też ‘nowe’, jak o Vaianie czy siostrach Annie i Elsie.

Najbardziej polubiłam trzy opowieści – o Tianie, Belli i Dżasminie.

W historii Frontowy Ganek Tatusia Tiana stoi przed dylematem, dotyczącym sposobu, w jaki mogłaby uhonorować pamięć swojego zmarłego ojca. Zbliża się bowiem rocznica jego urodzin, a ona wciąż nie ma pomysłu! Jej przyjaciele proponują różne rozwiązania – huczne przyjęcie i koncert jazzowy. To jednak nie pasuje do osoby, jaką był jej ojciec – skromny, zawsze chętny do pomocy. Co wymyśli Tiana?

Nowi Przyjaciele to historia ze świata Belli, księżniczki z Pięknej i Bestii. Dzieje się ona już po odczarowaniu księcia spod jarzma bycia Bestią i jego ślubie z Piękną. Bella uwielbia pałacową bibliotekę, ale wszystkie książki z tego księgozbioru już przeczytała. Dlatego prosi swojego ojca, obwoźnego kupca, aby podczas swoich podróży kupił jej jakieś pozycje z krajów, które odwiedził. Dzięki temu księżniczka wzbogaciła się o książki z Maroka, Hiszpanii i Portugalii. Przy okazji otrzymuje też list z pewną wiadomością. Marokańska bibliotekarka uniwersytecka, Fatima, dowiedziała się o chęci Belli do powiększenia swojego księgozbioru i chciała na własne oczy ujrzeć jej wspaniałą kolekcję. Goście mieli przybyć już za tydzień, co niezbyt spodobało się Trybikowi, czyli osobie odpowiedzialnej za prawidłowe działanie mechanizmu, jakim jest królewski zamek.

Także Płomyk, zamkowy ochmistrz, nie jest zachwycony niezapowiedzianą wizytą. Bella jest jednak dobrej myśli, jest pewna, że wszystko się uda, a wizyta gości z zagranicy okaże się wielkim sukcesem. Poza typowymi przygotowaniami, księżniczka zgromadziła w jednym miejscu wszystkie książki o Maroku i dogłębnie je przejrzała wraz ze swoimi przyjaciółmi. Pomogło to chociaż trochę zrozumieć swoich przyszłych gości. Wizyta przebiegała dość..neutralnie. Do momentu, aż Imbryczek(syn pani Imbryk, pałacowej kucharki) nie wylał konfitur z morwy na Linę, tłumaczkę. Kobieta idzie do pokoi gościnnych aby się przebrać i zostawia swoich współtowarzyszy i mieszkańców zamku samych… Czy Fatima i Bella się dogadają? Czy wizyta zagranicznych gości się uda, czy może okaże się jedną wielką klapą?

Ostatnia opowieść, jaka mi się spodobała najbardziej z tego zbioru, nosi tytuł Rozgrywki Polo. Jest to historia ze świata Dżasminy, córki Sułtana i żony Aladyna. Księżniczka zostaje wybrana do roli kapitana drużyny w rozgrywkach Książęcego Klubu Polo w rozgrywkach polo. Jej drużyna nosi nazwę Królewskie Klejnoty. Niezwłocznie wyrusza na ona na Pola Kamalii na rozpoczęcie sezonu polo i poznanie zawodniczek, które będzie trenowała. Marzy o tym, by tak jak jej matka dawniej, wygrać turniej i zdobyć złoty puchar. Po kolei zostają przedstawione wszystkie zawodniczki.

Pozornie Dżasminie dostały się najgorsze uczestniczki – nie skupiają się na grze, nie znają jej zasad, boją się koni, na których jeździ się w czasie meczu. Wszystkie pozostałe kapitanki szydzą z ‘przydziału’ Dżasminy. Uważają, że nie muszą ich traktować jako konkurentki w walce o puchar. Czas miał pokazać, jak bardzo nie doceniały Dżasminy. Księżniczka przekuła wady i strachy swojej drużyny w dużą zaletę. Liczył się też element zaskoczenia –  w końcu pozostałe drużyny spisały Królewskie Klejnoty na straty. Nadchodzi pierwszy mecz, a potem kolejne. Czy uda jej się zdobyć puchar, a może poniesie sromotną porażkę?

Każda z przytoczonych historii pokazuje, że nie warto poddawać się przeciwnościom, tylko iść do przodu. Nie należy czekać na spełnienie marzeń. Trzeba samemu sprawić by się urzeczywistniły. Książka z głębokim przesłaniem, trafiającym do każdego, kto zechce się z nią zapoznać. Polecam wszystkim. I małym i dużym, nie tylko dziewczynom. Bo w końcu, chłopcy i mężczyźni też marzą i dążą do spełnienia swoich największych pragnień. Mam nadzieję, że ten, kto przeczyta tę książkę, zyska siłę do zrealizowania swoich fantazji.

Książkę można zakupić na stronie Świat Książki – TUTAJ

Cześć, tu Ola. Zgodnie ze swoim pseudonimem zaczytuję się głównie w fantastyce, ale nie pogardzę też dobrym kryminałem. Wciąż odkrywam nowe, ciekawe dla mnie gatunki książek. Gram też w gry( zazwyczaj przygodowe typu Tomb Raider czy ASC) Jestem szczęśliwa, że mogę Cię poznać!
0
Would love your thoughts, please comment.x