W jakiej kolejności czytać książki Cassandry Clare o Nocnych Łowcach? Od czego tak naprawdę zacząć?

0

Cassandra Clare w ciągu kilkunastu lat bardzo rozwinęła zbudowany przez nią świat o kilkanaście serii między innymi — Dary Anioła, Mroczne Intrygi i wiele innych.

Od której książki bądź serii zacząć czytać, tak aby zrozumieć wszystko?

Tak naprawdę w książkach Cassie nie można powiedzieć, że można pierwszą lepszą książkę, którą mamy pod ręką przeczytać. Jestem pełen podziwu jej twórczości o Nocnych Łowcach. Wszystko ze sobą się łączy i jest do duży plus jej publikacji.

Przygodę z książkami Cassandry Clare o Nocnych Łowcach można tak naprawdę zacząć od dwóch serii między innymi Diabelskie Maszyny oraz Dary Anioła. Moim zdaniem zdecydowanie warto zacząć od Darów Anioła, ja właśnie od nich zacząłem i dużo lepiej ogarnąłem, o co tak naprawdę chodzi. Pod spodem znajdziecie listę książek z kolejnością.

Tak jak wyżej wspomniałem, polecam zacząć czytać od cyklu Dary Anioła. W ten skład wchodzi:

 • Miasto kości (Tom 1) 
 • Miasto popiołów (Tom 2)
 • Miasto szkła (Tom 3)
 • Miasto Upadłych Aniołów (Tom 4) 
 • Miasto zagubionych dusz (Tom 5)
 • Miasto niebiańskiego ognia (Tom 6) 

Trzeba przyznać, że sporo tego. Jednak na tym nie koniec. Po przeczytaniu Cyklu Dary Anioła trzeba, może nie tyle, ile trzeba, ale warto przeczytać książkę: Opowieści z Akademii Nocnych Łowców oraz Kroniki Bane’a (O kronikach to nie jest pozycja obowiązkowa, taki dodatek do całości, ale niewiele wnosi).

Taka malutka uwaga, większość znajomych poleca, aby po trzecim tomie Darów Anioła wziąć się za czytania Diabelskich maszyn i dopiero po przeczytaniu wrócić do czytania Miasta Upadłych Aniołów (Tom 4).

Teraz po przeczytaniu macie dwie opcje. Możecie zacząć czytać cykl Diabelskie maszyny, które również są pozycją obowiązkową do rozumienia całości lub kontynuację Darów Anioła pod inną nazwą Mroczne Intrygi, które również są obowiązkowe do przeczytania.

Zdecydowaliście się na przeczytanie Diabelskich maszyn, więc w tę serię wchodzą tytuły:

 • Mechaniczny anioł (Tom 1) 
 • Mechaniczny książę (Tom 2) 
 • Mechaniczna księżniczka (Tom 3) 

Po przeczytaniu sześciu tomów z cyklu Dary Anioła, możecie zacząć czytanie innej serii pod nazwą Mroczne Intrygi, które jak wyżej wspomniałem są pozycją obowiązkową do przeczytania.

W skład cyklu Mroczne intrygi wchodzą tytuły:

 • Pani Noc (Tom 1) 
 • Władca Cieni (Tom 2) 
 • Królowa Mroku i Powietrza (Tom 3) 

Po przeczytaniu Darów Anioła, Diabelskich Maszyn, Mrocznych Intryg, możecie śmiało przeczytać kolejne dodatki do uniwersum Nocnych Łowców:

 • Cienie Nocnego Targu (Moim zdaniem, nie warto jej czytać, praktycznie nic nie wnosi do uniwersum Nocnych Łowców)
 • Czerwone Zwoje Magii (Tom 1) (Na chwilę obecną tę książkę można przeczytać między trzecim a czwartym tomem Darów Anioła lub po przeczytaniu wyżej wymienionych serii, jest dowolność)

Na chwilę obecną (20.09.2020) w Polsce pojawiło się kilka publikacji w języku polskim. Spokojnie, na razie na tym nie koniec całej serii, niektóre książki Cassandry Clare zostały wydane i czekają na przekład na język polski. Osobom, które zamierzają czytać, życzę powodzenia i wytrwałości. Na pewno nie będziecie zawiedzeni.

Legenda:

Kolor ..  oznacza, że obowiązkowo trzeba przeczytać
Kolor     oznacza, że książka (według mnie) niewiele wnosi do uniwersum Nocnych Łowców i można odpuść przeczytanie lub zostawić na później.

 

 

0 0 vote
Article Rating

Dodaj komentarz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments