Zbigniew Stanisław Wodecki – polski piosenkarz, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, prezenter telewizyjny i aktor.
Urodził się w Szpitalu Miejskim imienia Gabriela Narutowicza w Krakowie. Był synem Józefa Wodeckiego i Ireny z domu Bylica; trębacza orkiestry symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji (później PR) oraz sopranistki.
Będąc dzieckiem, pod wpływem ojca zaczął ćwiczyć grę na skrzypcach, a jako nastolatek uczył się gry na trąbce. Po tym, jak został wyrzucony z liceum muzycznego po pierwszym roku nauki, trafił do klasy skrzypiec Juliusza Webera w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia imienia Władysława Żeleńskiego w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Podczas egzaminu dyplomowego zagrał Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza. Umiejętności muzyczne doskonalił również pod okiem Tadeusza Jędrzejowskiego i Stanisława Gąsienicy-Brzegi.
Karierę muzyczną zaczynał w latach 60. Grał na skrzypcach w zespołach Czarne Perły i Anawa. Od 1968 do 1973 akompaniował Ewie Demarczyk podczas tras koncertowych po świecie. W latach 70. zadebiutował jako piosenkarz. Od tego czasu wydał solowe albumy studyjne: Zbigniew Wodecki, Dusze kobiet, Zbigniew Wodecki ’95, Obok siebie i Platynowa, a także płytę pod tytułem: 1976: A Space Odyssey z zespołem Mitch & Mitch oraz dwa krążki świąteczne – Gwiazdo świeć, kolędo leć i…kolędują. Nagrał je z Olgą Bończyk, Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem. Wylansował szereg przebojów, w tym Chałupy Welcome to, Lubię wracać tam, gdzie byłem, Z Tobą chcę oglądać świat (duet ze Zdzisławą Sośnicką), Zacznij od Bacha, Opowiadaj mi tak.
Popularność przyniosły mu też wykonania tytułowych piosenek z animacji Pszczółka Maja i Rudolf czerwononosy renifer.
Kilkukrotny zdobywca nagród na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Dwukrotny laureat Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady Prometeusz, a także Fryderyka oraz Złotego Fryderyka. Odznaczony Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Odznaki „Honoris Gratia” i pośmiertnie Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.
Pomiędzy projektami muzycznymi prowadził rozrywkowe programy telewizyjne i festiwale muzyczne, był jurorem dwunastu edycji programu Taniec z gwiazdami, pojawił się gościnnie w kilku serialach telewizyjnych oraz wziął udział w trzech dużych kampaniach reklamowych.
5 maja 2017 poddał się zabiegowi wszczepienia pomostowania aortalno-wieńcowego w prywatnym warszawskim szpitalu. Trzy dni później przeszedł udar mózgu. Od tamtej pory przebywał w śpiączce, w tym czasie zachorował także na zapalenie płuc. Został przetransportowany do Wojskowego Instytutu Medycznego, gdzie zmarł 22 maja 2017.
30 maja 2017, w dzień pogrzebu, dla uhonorowania Wodeckiego, z Wieży Mariackiej rozbrzmiały dźwięki utworu Louisa Armstronga, What a Wonderful World. Został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Odpowiedz