„Wieloryb” w Canal+ online!

Najnowszy film Darrena Aronofsky’ego stał się sensacją po sześciominutowej owacji na stojąco dla Frasiera, na Festiwalu Filmowym w Wenecji. A teraz macie okazję zobaczyć go online!

Legendarny „Brenaissance”, znany również jako chwalebny powrót ukochanego aktora Brendana Frasera, w ciągu ostatnich kilku lat zyskał na popularności. Choć  nastąpiło to z niewielką przeszkodą w postaci historycznego i szokującego anulowania filmu Batgirl, w którym miał dołączyć do grona superzłoczyńców DC jako Firefly. Nadal ma na koncie wiele udanych ról m.in. Robotman w produkcji Doom Patrol czy główna postać w Bez gwałtownych ruchów. Na początku tego roku ogłoszono również, że Fraser dołączy do gwiazdorskiej obsady kolejnego filmu Martina Scorsese, Czas krwawego księżyca.

Wszystkie te projekty są ekscytujące, ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy w branży mówiło się szczególnie o jednej produkcji. Czyli o Wielorybie, opartym na wielokrotnie nagradzanej sztuce teatralnej pod tym samym tytułem. Fraser wcielił się w Charliego; jest to ważący sześćset funtów nauczyciel języka angielskiego, który ma skłonności samobójcze. Bohater próbuje ponownie nawiązać kontakt ze swoją córką Ellie (Sadie Sink), zanim skutecznie zażre się na śmierć. Co jest wynikiem reakcji na samobójczą śmierć swojego partnera, która miała miejsca lata temu. Doszedł już do tego stanu, że zajęcia prowadzi online, bo nie wychodzi z domu.

Film trafił na pierwsze strony gazet, po 95. ceremonii rozdania Oscarów, zdobywając dwa z nich.

Jakie Oscary zdobył Wieloryb?

Brendan Fraser w niedzielę 12 marca 2023 roku odebrał Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, pokonując domniemanego faworyta Austina Butlera za rolę Elvisa.

Produkcja zdobyła także nagrodę za najlepszą charakteryzację i fryzury, pokonując takie filmy jak Batman oraz Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu. Film był także nominowany do nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę Hong Chau, ale został pokonany przez Jamie Lee Curtis w Wszystko wszędzie na raz.

Jaka jest fabuła Wieloryba?

Oficjalny zarys brzmi następująco:

Darren Aronofsky przedstawia Wieloryba, historię samotnego nauczyciela języka angielskiego żyjącego z poważną otyłością, który próbuje ponownie nawiązać kontakt ze swoją nastoletnią córką, z którą był w separacji, aby zyskać ostatnią szansę na odkupienie. Z Brendanem Fraserem w roli głównej, na podstawie uznanej sztuki Samuela D. Huntera.

Zaangażowanie twórcy oryginalnej sztuki Samuela D. Huntera sugeruje, że pełnometrażowa adaptacja Wieloryba będzie wierna oryginałowi. Nie zdradzając zbyt wiele tym, którzy chcieliby obejrzeć film, nie wiedząc zbyt wiele o ogólnej fabule, sztuka charakteryzuje się zaskakującą dozą lekkości i humoru, mimo że oczywiście podchodzi do dość poważnego tematu. Wydaje się, że dotyczy to również wersji filmowej oraz innych postaci poza Charliem i jego córką Ellie. Takich jak pesymistyczna pielęgniarka głównego bohatera Liz (Hong Chau) czy optymistyczny misjonarz mormoński imieniem Starszy Thomas (Ty Simpkins).

Darren Aronofsky przymierzał się długo o nakręcenia produkcji, choć sztuką zainteresował się zaraz po jej premierze. Poświęcił sporo czasu na szukanie idealnego aktora do głównej roli. Najwidoczniej jego poszukiwania się opłaciły, patrząc na sukces, jaki odniósł na Oscarach czy w Wenecji. Reżyser zobaczył Brendana Frasera w zwiastunie Podróży do wnętrza Ziemi, filmu z 2006 roku i zdecydował, że to jego chce. Aktor karierę rozwijał powoli, stopniowo dążył do większych sukcesów. Niektóre jego role zasługują na szczególne uznanie jak np. Rick z filmu Mumia (1999 rok). Wieloryb to jego wielki powrót, uhonorowany Oscarem.

Film jest już dostępny na Canal+ online!

Miłośniczka książek, fotografii, seriali i dobrego kina! Fanka Harrego Pottera, twórczości Anety Jadowskiej oraz Marvela. Od dziecka zakochana w fantastyce, ale po inne gatunki również chętnie sięgam. Uwielbiam pisać ale póki co do szuflady. Na co dzień prowadzę swojego bloga, gdzie możecie zobaczyć mój świat, moje pasje.
0
Would love your thoughts, please comment.x