Zdolni do poświęceń, czyli recenzja filmu „1917”

1917 film wojenny z 2019 roku w reżyserii Sama Mendesa produkcji brytyjsko-amerykańskiej.

W głównych rolach wystąpili Dean-Charles Chapman, George MacKay i Daniel Mays. Film opowiada historię brytyjskich żołnierzy na froncie zachodnim I wojny światowej. Scenariusz został oparty m.in. na wspomnieniach dziadka Sama Mendesa, pisarza Alfreda Mendesa.

Premiera na świecie odbyła się 4 grudnia 2019, a w Polsce – 24 stycznia 2020.

George MacKay rok szybciej zagrał żołnierza niemieckiego w filmie „Miłość w trudnych czasach”, a teraz przed takim uciekał.

Mimo trudnej tematyki Dean i George poradzili sobie z odgrywanymi rolami. Oglądając ten film, miałam wrażenie, że ja również towarzyszę tym żołnierzom. Spowodowane było to tym, że produkcja została zmontowana w jedno ciągłe ujęcie. Jest tylko jeden moment przerwania ciągłości, czyli sen Schofielda. Tym sposobem Roger Deakins znó zaskoczył publiczność i pozwolił zżyć się z bohaterami.

Zdaję sobie sprawę, że tytuł nie zachęca i sama wybierając się do kina na ten film, byłam sceptycznie nastawiona. Przez niecałe dwie godziny widownia, chociaż młoda, praktycznie nie odzywała się, a kiedy seans się skończył większość osób, nie mogła się otrząsnąć.

Pewne sceny według niektórych będą wyolbrzymione i niesmaczne, ale według mnie to właśnie one ukazują prawdziwe oblicze wojny… Wszędzie zasadzki, rozkładające się trupy, skradanie się i szpiegowanie… Czyż tak właśnie nie było?

Dwóch głównych bohaterów w tym okresie przeżywało swoje wzloty i upadki, ale dla dobra armii i kraju nie poddali się i chcieli dostarczyć rozkaz.

Film ściska za serce i gardło, ukazując największe poświęcenie żołnierza.

Spotkałam się również z opinią, że tę produkcję można trafniej przypisać do filmu przygodowego, niż historycznego. Jest to prawda, ale według mnie najlepiej przypisywać ją do obu tych kategorii.

1917 zdobył trzy Oskary i dwa Złote Globy

  • Oskar – Najlepsze efekty specjalne; Guillaume Rocheron, Greg Butler i Dominic Tuohy
  • Oscar – Najlepsze zdjęcia; Roger Deakins
  • Oskar – Najlepszy dźwięk; Mark Taylor, Stuart Wilson
  • Złoty Glob – Najlepszy dramat
  • Złoty Glob – Najlepszy reżyser Sam Mendes

A oprócz tego jeszcze 7 nagród BAFTA, 3 nagrody Critics Choice, 1 nagrodę SATELITY, 1 nagrodę międzynarodową AACTA, 2 inne nagrody oraz 36 nominacji.

Miłośniczka filmów i książek romantycznych. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką i sztuką szeroko pojętą. Od pewnego czasu w Internecie można mnie spotkać pod pseudonimem Nudati.
0
Would love your thoughts, please comment.x