Michael Gambon odszedł w wieku 82 lat

Zapalmy różdżki i uczcijmy to minutą ciszy, bo oto Uniwersum Harry’ego Pottera przeżywa żałobę. Michael Gambon, aktor grający Dumbledore’a odszedł w wieku 82 lat.

Ten irlandzko-angielski artysta miał legendarną karierę.

Michael Gambon zmarł w wieku 82 lat po walce z zapaleniem płuc, pozostawiając po sobie dziedzictwo teatralne oraz filmowe.

Jego kariera trwała 6 dekad, a występy obejmowały wybitne role w filmach, takich jak Jak zostać królem.

Choć miał wiele sukcesów, to jednak największą popularność przyniosło mu granie Albusa Dumbledore’a w Harrym Potterze, w latach 2004–2011.

Trwająca sześćdziesiąt lat kariera Gambona nabrała początkowo tempa na scenie teatralnej, gdzie dzielił światło reflektorów z legendarnym Laurence’em Olivierem. Wkroczył w świat kina debiutując w Othello w 1965 roku. Przez lata jego ekranowa podróż była naznaczona wspaniałymi, a czasem przerażającymi rolami, w tym w tak znaczących filmach, jak Przekładaniec, Skrzydła gołębicy czy Jak zostać królem. Współpracował też z reżyserem Wesem Andersonem przy takich produkcjach jak Podwodne życie ze Stevem Zissou i Fantastyczny pan Lis.

Blaski kariery

W 2002 roku Gambon otrzymał nominację do nagrody Emmy za wyjątkową główną rolę w miniserialu Na ścieżce wojennej. Tak samo jak w kategorii aktor drugoplanowy w miniserialu za rolę pana Woodhouse’a w adaptacji Jane Austen, w którym Romola Garai jest tytułową bohaterką. W trakcie swojej kariery Gambon został uznany czterema nagrodami telewizyjnymi BAFTA dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Jego pierwsze zwycięstwo przyniosła mu kluczowa rola w serialu Śpiewający detektyw z 1986 roku, który stał się punktem zwrotnym w jego karierze. Następnie otrzymał nagrody za role w produkcjach Żony i córki w 1999 r., Długość geograficzna w 2000 r. i Perfect Strangers w następnym roku, ugruntowując swój status sławnego aktora brytyjskiej telewizji.

Na początku 2015 roku Gambon (miał wtedy 74 lata) stwierdził, że zawiesza karierę. W pewnym momencie kwestie dla niego były przekazywane przez słuchawkę. Powiedział wtedy:

Okropnie przyznać się do tego, ale nie mogę tego robić. To łamie mi serce.

Kiedy został zmuszony do założenia słuchawki, gdzie podawali jego kwestie, to stwierdził:

Po godzinie pomyślałem: „To nie może zadziałać”. Nie można czuć się swobodnie w teatrze ani krzyczeć, biegać, skakać, gdy ktoś podaje Ci twoje kwestie.

Dyrektor Hogwartu

Oczywiście najsłynniejsza rola Gambona przypadła mu pod koniec jego kariery, kiedy przyjął rolę Albusa Dumbledore’a, dyrektora Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Został osobiście wybrany przez reżysera Alfonso Cuaróna do przejęcia roli w filmie Harry Potter i więzień Azkabanu, po śmierci Richarda Harrisa. Gambon wniósł do tej postaci bardziej młodzieńczą energię i grał go od 2004 roku do zakończenia serii w 2011. Cuaron powiedział wówczas, że Gambon przyjął tę rolę, częściowo w hołdzie złożonym Harrisowi. Nawet wniósł trochę irlandzkiego akcentu, jako ukłon w stronę Richarda Harrisa. Gambon w ostatnich latach postrzegał tę rolę jako zabawę, stwierdzając, że „w zasadzie gram siebie, przebranego w kostium. To tylko ja!”

W 1962 r. ożenił się z Anne Miller, a w 1964 r. powitali na świecie swoje pierwsze dziecko, Fergusa. Chłopiec część swojej edukacji otrzymał od ojca, później pojawił się jako ekspert w programie Antiques Roadshow, od BBC. W 2002 roku związał się z Philippą Hart, z którą ma jeszcze dwóch synów, urodzonych w latach 2007 i 2009. W tej chwili nasze myśli są z jego rodziną.

Smutną wiadomość o śmierci aktora przekazali światu jego bliscy.

Jesteśmy zdruzgotani ogłaszając stratę Sir Michaela Gambona. Ukochany mąż i ojciec, Michael zmarł spokojnie w szpitalu wraz z żoną Anne i synem Fergusem przy jego łóżku, po ataku zapalenia płuc.

Foto: The Telegraph
Miłośniczka książek, fotografii, seriali i dobrego kina! Fanka Harrego Pottera, twórczości Anety Jadowskiej oraz Marvela. Od dziecka zakochana w fantastyce, ale po inne gatunki również chętnie sięgam. Uwielbiam pisać ale póki co do szuflady. Na co dzień prowadzę swojego bloga, gdzie możecie zobaczyć mój świat, moje pasje.
0
Would love your thoughts, please comment.x